Twórca WordPressa skarży się, że Apple żąda od niego prowizji w wysokości 30 procent. Jest jeden problem.

Matt Mullenweg to twórca bardzo popularnej platformy blogowej WordPress. Usługa ma również swoją aplikację za pomocą której można kontrolować swój projekt z poziomu urządzenia mobilnego. Silnik WordPressa jest całkowicie darmowy, tak samo jak aplikacja w AppStore. Nie znajdziemy w niej także żadnych funkcji, które wymagały by dokonania płatności. To nie przeszkadza Apple, które uniemożliwiło autorowi wykonywania aktualizacji żądając prowizji w wysokości 30 procent. Prowizji od darmowej aplikacji. O problemie poinformował na Twitterze twórca WordPressa, Matt Mullenweg.

Apple, w odpowiedzi na interwencję redaktorów serwisu The Verge, twierdzi, że regulamin AppStore mówi jasno – w aplikacji musi być płatność. Mullenweg twierdzi, że nie zamierza wojować i przygotowuje w ciagu miesiąca nową i płatną wersję aplikacji. Dotychczasowa po tej zapowiedzi otrzymała akyualizację.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że Apple w ostatnich dniach stało się pierwszą firmą na świecie, której wycena przekroczyła 2 biliony dolarów. Co również warte wspomnienia to ostatnia batalia Apple z innymi deweloperami, chociażby nagłośniejsza z nich, z Epic Games. Apple zablokował w swoim sklepie sztandarowy produkt Epiców, Fortnite, po tym, jak w grze pojawił się autorski sposób płatności omijający oficjalny obrót Apple, a tym samym 30 procentową prowizję.