Ikea zobowiązała się zakończyć sprzedaż baterii, które nie nadają się do ponownego ładowania do października 2021 roku.

Ikea, która w ciągu zeszłego roku sprzedała 300 milionów sztuk baterii marki własnej Alkalisk, wycofa je całkowicie ze sprzedaży do października 2021 roku. Szwecka firma w ofercie pozostawi jedynie baterie, które nadają się do ponownego naładowania. Te, według badań, dopiero przy 50 ładowaniu osiągają poziom wpływu na środowisko równy zwykłym bateriom alkalicznym.

Klienci często uzywający baterii mogą czerpać więcej korzyści z używania baterii nadających się ponownie do ładowania, niż tych alkaicznych. Z czasem daje to wymierne korzyści, zarówno dla środowiska, jak i dla portfela klienta – powiedziała w komunikacie Ikea Emelie Knoester, Business Area Manager.

W hipotetycznej sytuacji w której wszyscy klienci, którzy przez miniony rok kupili baterie alkaliczne w Ikei, zamieniliby je na baterie do ponownego ładowania i używali do sprzetu z wyoskim poborem energii wpływ na środowisko byłby ogromny. Po 50 ładowaniu zredukowałoby to roczne wytwarzanie odpadów o 5 tysięcy ton. Chcemy zainspirować ludzi by zyli lepiej i zdrowiej. Naszą decyzją dotyczącą baterii robimy jeden krok w kierunku lepszego świata.