Zauważyłem, że dużo osób udostępniło coś, co miałoby być cytatem z książki Clive’a Staplesa Lewisa “Listy starego diabła do młodego”.

Wiele osób z mojego otoczenia, przede wszystkim na Facebooku, udostępniło i udostępnia pewien rzekomy cytat, który miałby być autorstwa Clive’a Staplesa Lewisa i pochodzić z książki Listy starego diabła do młodego. Jest to utwór literacki autora Opowieści z Narnii, opublikowany po raz pierwszy w 1942 roku. Jak czytamy na stronie lubimyczytac.pl:

W Listach starego diabła do młodego piekielna ekscelencja, podsekretarz stanu w piekle, wymienia urzędowe listy ze swoim podwładnym, bratankiem, młodszym diabłem, który ma okazać swoje zdolności w służbie kusicielskiej. Za tym humorem, dowcipem, elegancją, za tą dociekliwością i przewrotnością kryją się ważne przesłania i pytania. Najważniejsze z nich to pytanie o rolę i miejsce zła w świecie stworzonym przez Boga.

Jeden z cytatów, którym tak ochoczo dzielą się ludzie na Facebooku ma doskonale odnosić się do obecnej sytuacji pandemicznej z którą zmaga się świat, pomimo tego, że słowa te napisane zostały prawie 80 lat temu. Problem w tym, że nie zostały napisane 80 lat temu, a obecnie, a ich autorem nie jest oczywiście C.S. Lewis.

Jeden młody diabeł zapytał starego: Jak ci się udało zaprowadzić do piekła aż tyle dusz? Stary diabeł odpowiedział: Wzbudziłem w nich strach! Odpowiedział młody: Super robota! A czego się bali? Wojen? Głodu?
Odpowiedział stary: Nie, bali się choroby!
Na to młody: Czy to znaczy, że nie zachorowali? Nie umarli? Nie było dla nich ratunku?
Stary odpowiedział: ależ nie,… zachorowali, umarli, a ratunek był. Młody diabeł zdziwiony odpowiedział : to w takim razie nie rozumiem???
Stary odpowiedział:
Wiesz oni wierzyli, że jedyną rzeczą, którą muszą zatrzymać każdym kosztem przy sobie jest ich życie. Przestali się przytulać, witać ze sobą. Oddalili się od siebie. Zrezygnowali ze wszystkich kontaktów społecznych i z wszystkiego co było ludzkie! Później skończyły im się pieniądze, stracili pracę, ale to był ich wybór, bo bali się o swoje życie, dlatego zrezygnowali z pracy nie mając nawet chleba. Wierzyli ślepo we wszystko, to co słyszeli i czytali w gazetach. Zrezygnowali z wolności, nie wychodzili z własnych domów dosłownie nigdzie. Przestali odwiedzać rodzinę i przyjaciół. Świat zamienił się w taki obóz koncentracyjny bez przymuszania ich do niewoli. Zaakceptowali wszystko!!!
Tylko dlatego, by przeżyć chociaż jeszcze jeden mizerny dzień…. I tak żyjąc, umierali każdego dnia!!! I właśnie w taki oto sposób było mi bardzo łatwo zabrać ich mizerne dusze do piekła…
C.S. Lewis – „Listy starego diabła do młodego” książka z 1941.

Powyższy fragment nie pochodzi jednak z książki Listy starego diabła do młodego. Pojawiał się już na anglojęzycznym Facebooku i został po prostu przetłumaczony na język polski. Można to sprawdzić, bo książka C.S. Lewisa dostępna jest w całości w sieci. O fake’u tym pisał nawet Reuters.

Nie udostępniaj bzdur w sieci.