Medyczny most powietrzny powstanie pomiędzy tymczasowym szpitalem na PGE Stadionem Narodowym a Szpitalem Klinicznym MSWiA.

Firma Spartaqs z Katowic podpisała list intencyjny na opracowanie i wsparcie systemu transportu medycznego, pomiędzy szpitalem MSWiA a tymczasowym szpitalem, który powstał na Stadionie Narodowym w Warszawie. Testowy lot odbył się już w kwietniu, w trakcie pierwszej fali epidemii, pomiędzy szpitalem MSWiA a tym zlokalizowanym przy ul. Banacha. Na cele mostu powietrznego wyznaczono specjalną strefę powietrzną dedykowaną lotom dronów typu cargo, które będą przenosić ładunek medyczny.

Dronoid Hermes Cargo

Lądowiska maszyn Spartqsa zlokalizowane będą przy obiektach docelowych, czyli szpitalu i stadionie. Kontrola maszyn latających odbywać będzie się z centrum kontroli lotów zlokalizowanym na stadionie oraz w Mikołowie na Śląsku, w siedzibie firmy Spartaqs. Przesyłki zostaną zabezpieczone specjalnym modułem magnetycznym. Drony wykonujące zadania związane z epidemią to maszyny typu Hermes, podobne do tych, jakie wykorzystywano, między innymi, we wrześniu podczas próbnego transportu przesyłek pomiędzy lotniskami Katowice-Muchowiec i Ostrów Wielkopolski – pisaliśmy o tym tutaj. Loty pomiędzy szpitalem na stadionie a placówką MSWiA trwać będą około 8 minut, to trasa długości 7,5 kilometra. Loty testowe mają rozpocząć się w najbliższy poniedziałek, 10 listopada.

Paweł Szymański, dyrektor Departamentu Bezzałogowych Statków Powietrznych ULC, powiedział, że nad obszarem, nad którym będzie się poruszał dron, zostanie wydzielona specjalna strefa, do której nie będą mogły wlatywać inne drony, a także będą ją musiały omijać inne statki powietrzne. Wszystko będzie koordynowane z Polską Agencją Żeglugi Powietrznej – tłumaczył serwisowi Polsat News Szymański. Dronoidy będą również wyposażone w odpowiedni system lokalizacji, a całość działań dodatkowo koordynowana z dyspozytorem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Dronoidy Spartaqsa nie po raz pierwszy pomagają w czasie pandemii. Górnośląsko – Zagłębiowska Metropolia, miasto Katowice oraz firma Spartaqs 30 czerwca przeprowadziły pilotażową dezynfekcję miejskiej infrastruktury – ławek na rynku – za pomocą dronoida Heracles V8ASD.