Nowy MacBook Air oparty jest na procesorze M1, który to oparty jest na technologii ARM.

Apple pokazał komputery oparte o nowy procesor M1. Nowe MacBooki Air oparte są o procesory nieco podobne do tych, które napędzają nowe iPhone’y. Procesory Apple stworzone zostały w innej architekturze, niż te, które dotychczas montowano w komputerach Apple. Zdaniem przedstawicieli firmy z Cupertino zapewniają one najlepszą na świecie wydajność wśród procesorów. Premiera nowych MacBooków już 17 listopada, ale zamówienia na stronie producenta można składać już dziś.

Podstawowa wersja McBooka Air, czyli 13,3 calowego komputera przenośnego z 8 GB pamięci RAM i 256 GB dyskiem SSD kosztuje 999 dolarów. Dodanie jakiegokolwiek parametru, np. dodatkowych 8 GB pamieci, zwiększa cenę o co najmniej 200 dolarów. Nowego MacBooka możecie kupić również w wersji z procesorem Intela, i5 lub i7, pojemność dysku możecie wybrać do 2 TB, możecie również kupić MacBooka z nieco pojemniejszą baterią. Najdroższym modelem jest 16 calowy McBook Air z procesorami i7 i i9. Tutaj wybrać można aż do 64 GB pamięci RAM i do 8 TB przestrzeni dyskowej. Ten komputer w najdroższej możliwej konfiguracji i preinstalowanych oprogramowaniem Final Cut i Logic Pro kosztuje zawrotne 7198,98 dolarów.

To pierwszy od komputer z procesorem innym niż intelowski od 2006 roku. Firma przewiduje, że całkowite przejście na procesory własnej produkcji zajmie 2 lata.