Na początku listopada wyciekły dane pacjentów serwisu uPacjenta.pl.

(…) jesteśmy zobowiązani, by poinformować Państwa o incydencie, który miał miejsce 3 listopada 2020 r. Tego dnia doszło do nieuprawnionego i nielegalnego dostępu do systemu naszego dostawcy usług teleinformatycznych – firmy RIOT Agency.

Komunikat takiej treści otrzymują klienci/ pacjenci serwisu uPacjenta.pl. W efekcie włamania doszło do nieautoryzowanego dostępu do danych osobowych, takich jak PESEL, imię nazwisko, dane do kontaktu oraz różne dane dotyczące zdrowia. O sprawie pisze Niebezpiecznik.

Z długiego oświadczenia serwisu nie wynika ile danych wyciekło, czy zostało skradzionych, czy jak doszło do nieautoryzowanego dostępu i kiedy oraz jak były zabezpieczone te dane. Wszystkie te i inne pytania zadał serwisowi uPacjenta.pl Niebezpiecznik, ale na moment pisania tych słów nie było jeszcze odpowiedzi.

Czym jest uPacjenta.pl

Jak czytamy na stronie firmy uPacjenta każdego dnia ułatwia Polakom dostęp do profilaktyki zdrowotnej oferując badania krwi i inne usługi medyczne z dojazdem do domu. Ze statystyk także podanych na stronie dowiadujemy się, że serwis ma blisko 14 i pół tysiąca klientów i działa w 20 miastach na terenie Polski.