W marcu 2022 roku rozpocznie się zmiana standardu naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce.

Obecnie w Europie następuje zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, poprzez zamianę dotychczasowego systemu DVB-T na bardziej efektywny DVB-T2. W Polsce omawiana zmiana ma nastąpić w czterech etapach. W pierwszym, który potrwa od 28 marca 2022 roku i dotyczy Polski zachodniej, drugim od 25 kwietnia 2022, który dotyczy Polski północno zachodniej, trzecim od 23 maja 2022 dla Polski południowej i czwartym, który rozpocznie się od 27 czerwca 2022 dla Polski północno wschodniej. Transmisja DVB-T2 prowadzona będzie z zastosowaniem kodowania obrazu zgodnie ze standardem HEVC (występującym także pod nazwą H.265 lub MPEG-H część 2). Tylko telewizory zdolne zdekodować tak skompresowany obraz będą w stanie poprawnie odbierać nadawane drogą naziemnej telewizji cyfrowej programy telewizyjne. Warto, w związku z tym, wziąć to pod uwagę planując zakup nowego telewizora.

Wiele odbiorników TV dostępnych obecnie w sprzedaży jest już wyposażonych w dekoder DVB-T2, lecz jest w stanie zdekodować jedynie obraz zakodowany zgodnie ze starszym standardem kodowania wizji: AVC (występującym także pod nazwą H.264 lub MPEG-4 część 10). Te telewizory po wprowadzeniu w Polsce standardu transmisji DVB-T2/HEVC przestaną rozpoznawać nadawane treści i będzie konieczne dokupienie do nich zewnętrznego dekodera.

Dlatego kupując nowy telewizor, który ma służyć do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej należy upewnić się, że posiada on zdolność dekodowania sygnałów DVB-T2 z kodekiem HEVC (zwanym też H.265 lub MPEG-H część 2). Nowy telewizor powinien przetwarzać dźwięk zakodowany zgodnie ze standardem E-AC-3 (zwanym też Dolby Digital Plus lub DD+).

źródło: Urząd Komunikacji Elektronicznej