Amerykańska Federalna Agencja Leków wydała opinię o szczepionce na Covid-19 firmy Johnson&Johnson.

Jednodawkowa szczepionka na Covid-19 firmy Johnson&Johnson chroni przed ciężkim przebiegiem choroby i nie ma poważnych zagrożeń dla zdrowia zaszczepionego pacjenta. Tak wynika z analizy opublikowanej dziś przez Federalną Komisję Leków (FDA). Analiza dostarczonych przez producenta dokumentów trwała trzy tygodnie.

Według najnowszych, oficjalnych danych szczepionka Johnson&Johnson, która jest jedynym dotychczas preparat jednodawkowym, wykazuje skuteczność na poziomie 72 procent w przypadku ciężkiej i łagodniejszej choroby i 80 procent biorąc pod uwagę jedynie ciężki przebieg Covid-19. Taką skuteczność wykazano wśród pacjentów w Stanach Zjednoczonych. W Afryce Południowej skuteczność przeciwko tam występującej mutacji wirusa spada do 64 procent. Johnson&Johnson badania kliniczne przeprowadzało w USA, Afryce Południowej i Ameryce Łacińskiej.

Mimo, że dane są zbyt ubogie, aby wyciągać jednoznaczne wnioski, raport FDA konkluduje również, że szczepionka może być skuteczna w stosunku do bezobjawowego przebiegu Covid-19. Takie wnioski płyną z przebadania tysiąca ochotników po ponad 70 dniach od podania szczepionki. W przypadku tych osób jedynie dwie posiadały w organizmie przeciwciała, co oznacza, że przeszły chorobę bezobjawowo. W grupie placebo takich osób było 16.

Szczepionka Johnson&Johnson może zostać zatwierdzona do użycia na terenie Stanów Zjednoczonych już 27 lutego. Preparat ten jest również na unijnej liście przeznaczonych do autoryzacji przez Europejską Agencję Leków.