Dzisiejsza grafika z Google Doodle również ma związek z epidemią. Mówiąc dokładniej z epidemią dżumy mandżurskiej z lat 1910-1911.

Bohater dzisiejszego Google Doodle to doktor Wu Lien-teh, znany również jako Goh Lean Tuck i Ng Leen Tuck w transliteracji odpowiednio w minnanie i po kantońsku. Ten malezyjski lekarz jest znany ze swojej pracy w dziedzinie zdrowia publicznego, zwłaszcza z okresu dżumy mandżurskiej z lat 1910-1911. Urodził się 10 marca 1879 roku, i w dniu jego urodzin został uczczony przez Google.

Google Doodle – specjalna, tymczasowa zmiana logo na stronie głównej Google, przeznaczona dla uczczenia świąt, wydarzeń, osiągnięć i ludzi. Początkowo Doodle były prostymi modyfikacjami polegającymi na dodaniu do logotypu elementów graficznych, później coraz bardziej je zakrywały aż do pojawienia się form, w których (czasami) trudno znaleźć ślady oryginalnego znaku Google.

Wu Lien-tech od 1903 roku pracował w Instytucie Medycznym w Kuala Lumpur (wcześniej skończył studia na uniwersytecie w Cambridge), a cztery lata później rozpoczął pracę dla chińskiej dynastii Quing, ostatniej dynastii cesarska Chin, gdzie rok później został powołany na stanowisko dyrektora Army Medical College w Tianjin. W 1910 w północno-zachodnich Chinach wybuchła epidemia. Doktor Wu został wysłany do zbadania sytuacji. Panująca tam i przenoszona drogą kropelkową dżuma, nazywana dziś mandżurską, charakteryzowała się niemal 100 procentową śmiertelnością i łącznie pochłonęła 60 tysięcy ofiar. Walcząc z rozprzestrzenianiem się wirusa Wu Lien-tech opracował maskę, wykonaną z gazy i bawełny, która miała zatrzymywać wirusa i uniemożliwiać mu dostanie się do dróg oddechowych. Powszechnie uważa się, że zaprojektowana przez doktora Wu maska to prekursor dzisiejszych masek typu N95, powszechnie używanych obecnie w trakcie walki z SARS-CoV-2.

Za swoje osiągnięcia na polu walki z epidemią Wu Lien-tech nominowany został w 1935 roku do otrzymania Nagrody Nobla w kategorii fizjologia lub medycyna, jako pierwszy osoba chińskiego pochodzenia (nagrodę w roku 35 zdobył niemiecki biolog Hans Spemann za odkrycie efektu organizatora w trakcie rozwoju zarodkowego). Doktor Wu do końca swojego życia praktykował medycynę, zmarł w 1960 roku w wieku 80 lat.

Maski działają i mają znaczenie.