Europejska Agencja Leków rekomenduje szczepionkę Johnson&Johnson do rejestracji na terenie Unii Europejskiej.

To będzie pierwsza, jednodawkowa szczepionka dopuszczona do użycia na terenie Unii Europejskiej. Europejska Agencja Leków wydała opinię na temat szczepionki Ad26.COV2-S firmy Johnson&Johnson. I choć na razie preparat uzyskał jedynie pozytywną opinię EMA, a dopuszczenie do użycia na terenie Wspólnoty wydaje Komisja Europejska, to ta już zapowiedziała, że nie będzie się w tej sprawie ociągać. Komisja Europejska zatwierdziła już czwarta szczepionkę.

Szczepionka COVID-19 Vaccine Janssen jest już używana na terenie Stanów Zjednoczonych, w Kanadzie i w Bahrajnie. Szczepionka wektorowa J&J wykazuje skuteczność na poziomie 72 procent w przypadku ciężkiej i łagodniejszej choroby i 80 procent biorąc pod uwagę jedynie ciężki przebieg Covid-19. Taką skuteczność wykazano wśród pacjentów w Stanach Zjednoczonych. W Afryce Południowej skuteczność przeciwko tam występującej mutacji wirusa spada do 64 procent. Johnson&Johnson badania kliniczne przeprowadzało w USA, Afryce Południowej i Ameryce Łacińskiej. Trzecia faza badań rozpoczęła się na początku września 2020 roku, wyniki przedstawiono pod koniec stycznia tego roku. Szczepionka Ad26.COV2.S jest, jak na razie, najbardziej przystępna jeśli chodzi o dystrybucję i transport. Pomijając jednodawkowość specyfik J&J przechowywany może być w zwykłych lodówkach w temperaturze od 2 do 8 st. Celsjusza.

Europejska Agencja Leków rozpoczęła weryfikację dokumentów związanych z opisywaną szczepionką 1 grudnia zeszłego roku. 16 lutego nastąpił start procedury CMA (conditional marketing authorization, w tej samej procedurze są dopuszczone wszystkie dotychczas szczepionki w UE). Pozytywna decyzja zapadła dziś, 11 marca.  Komisja Europejska podpisała umowę na dostawy 200 milionów dawek i możliwości zabezpieczenia kolejnych 200 milionów. Do Polski ma trafić blisko 17 milionów dawek. Pierwsza partia ma trafić do naszego kraju do końca kwietnia. To czwarta, po Pfizerze i BioNTech, Modernie i AstraZenece, szczepionka, którą zatwierdzi Komisja Europejska do powszechnych szczepień przeciwko Covid-19.