Od północy 20 marca w całej Polsce obowiązują nowe zasady związane z epidemią koronawirusa.

W sobotę 20 marca rozpoczynamy trzytygodniowy lockdown. W tym czasie zamknięte będą hotele, ośrodki sportowe, baseny, kina, teatry, sauny, stoki narciarskie, a handel w galeriach odbywać będzie się w ograniczonym zakresie. Zakupy zrobimy tam tylko w sklepach spożywczych, aptekach, drogeriach czy salonach prasowych. Wprowadzenie, po raz kolejny, lockdownu w Polsce spowodowane jest poważnym wzrostem nowych zakażeń – obecnie w Polsce notuje się każdego dnia powyżej 20 tysięcy nowych przypadków.

Od poniedziałku, 22 marca, do szkoły nie pójdą również uczniowie klas I – III, którzy od kilku tygodni normalnie uczestniczyli w zajęciach. Młodsi uczniowie dołączą do swoich starszych kolegów i uczyć będą się, co najmniej do 9 kwietnia, zdalnie. Obostrzenia pandemiczne mają dotknąć również obchodzenie tegorocznych Świąt Wielkanocnych. Minister Zdrowia apeluje, aby nie obchodzić ich w większym, rodzinnym gronie i ograniczyć kontakty.

Minister Niedzielski zapowiedział również, że nie wykluczone jest wprowadzenie jeszcze ostrzejszych przepisów, takich w których np. oprócz sklepów spozywczych i aptek zamknięty jest praktycznie cały handel oraz usługi.