Premier Mateusz Morawiecki oraz minister Michał Dworczyk ogłosili dziś zmiany w Narodowym programie Szczepień.

Nawet 7 milionów dawek szczepionek (realnie ponad 5 milionów) może trafi do Polski w kwietniu tego roku, poinformowali na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki oraz minister Michał Dworczyk. Rząd wprowadza również zmiany w programie szczepień. Cały proces ma przyśpieszyć, między innymi, poprzez otwarcie dodatkowych punktów szczepień. Dotychczas były to szpitale węzłowe, tymczasowe i POZty. W drugim kwartale zaszczepić się mamy mieć możliwość również w co najmniej jednym szpitalu w każdym powiecie, w punktach zorganizowanych przez samorządy, w miejscach pracy (na razie w tych powyżej 500 pracowników), w punktach drive thru czy w aptekach.

Zmiany nastąpią również w kwalifikacji i wykonywaniu szczepień. Obecnie kwalifikacji może dokonać jedynie lekarz, a wykonać szczepienie lekarz, położna, felczer, stomatolog czy ratownik medyczny. W drugim kwartale kwalifikacji do szczepienia będą mogli udzielić, oprócz lekarzy, także położna, stomatolog, pielęgniarka, ratownik medyczny czy student ostatniego roku studiów medycznych. Szczepienia wykonać będzie mogło również szersze grono uprawnionych osób. Będą to, miedzy innymi, farmaceuta, diagnosta laboratoryjny czy fizjoterapeuta.

Rząd rezygnuje również z drugiego i trzeciego etapu szczepień. W zamian za to wprowadzony zostanie jednolity harmonogram szczepień. Już od 12 kwietnia zarejestrować na szczepienie będą mogły się osoby urodzone w roku 1962, a następnie, każdego dnia, kolejne roczniki, aż do 1973 w dniu 24 kwietnia.

Dotychczas w Polsce zaszczepiono już 6 milionów osób z czego prawie 4 miliony pierwszą i nieco ponad 2 miliony osób dwoma dawkami. Na tym etapie w Polsce szczepi się preparatami Pfizera i BioNTech, Moderny oraz AstraZeneca. Premier zadeklarował, że do końca sierpnia uda się zaszczepić wszystkie chętne osoby.