Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, wespół z Ministerstwem Zdrowia, Narodowym Funduszem Zdrowia i Głównym Inspektoratem Sanitarnym, wydała wytyczne dotyczące organizacji punktów szczepień powszechnych, które już wkrótce, dodatkowo, pojawią się w samorządach, aby przyśpieszyć proces szczepień przeciwko SARS-CoV-2.
W każdym powiecie, lub mieście na prawach powiatu, powinny powstać co najmniej dwa duże punkty szczepień, funkcjonujące jako punkt szczepień powszechnych, czytamy w wytycznych przygotowanych przez KPRM, MZ, NFS i GIS. Jeden z tych punktów powinien być prowadzony przez już prowadzony populacyjny punkt szczpień, z duzym potencjałem szczepień, najlepiej szpital. Drugi punkt, jako element sieci koordynowanej przez wojewodów, stworzony od podstaw przez samorządy, we współpracy z wybranym podmiotemwykonującym działalność leczniczą oraz w porozumieniu z NFZ. Nowe punkty powinny być co do zasady organizowane poza obecną siecią placówek medycznych (np. w domu kultury, w formie namiotów lub punktów drive-thru). W powiatach o największej gęstości punktów szczepień opartych o istniejące placówki medyczne i dużej wydajności wystarczające może być funkcjonowanie tylko jednego punktu szczepień powszechnych.
W wytycznych czytamy również, że punkt powinien szczepić dużą liczbę osób, w miastach do 50 tysięcy mieszkańców powinno być to minimum 200 iniekcji dziennie. W miastach powyzej 50 tysięcy mieszkańców minimum 500 dawek dziennie. Samorządy powinny zgłaszać do wojewodów listę proponowanych lokalizacji nowych punktów oraz współpracujących z nimi PWDL. NFZ po przeanalizowaniu zgłoszeń ogłosi, które miejsca zostaną włączone do Narodowego Programu Szczepień jako Punkty Szczepień Powszechnych.
W wytycznych wyodrębiono również rolę poszczególnych podmiotów. I tak do samorządu należeć będzie wybór i organizacja miesjsca na nowy punkt, skompletowanie personelu, zapewnienie odpowiedniego wyposażenia, odpowiednie oznaczenie punktu i zarządzanie całym procesem szczepień w tymże punkcie. Rolą współpracującego podmiotu wykonującego działalność leczniczą będzie zamawianie potrzebnych szczepionek, pomoc w zapisywaniu pacjentów i obsłudze systemu informatycznego (m.in. e-rejestracja), rozliczenie wykonanych szczepień, czy pomoc w zapewnieniu przez samorząd personelu medycznnego. Rolą wojewodów w tym procesie będzie koordynacja, nadzór oraz analiza.
Zespoły szczepiące w punktach powinny być złożone z 1 do 4 osób. Jedna lub dwie osoby powinny zajmować się kwalifikacją do szczepień oraz samym szczepieniem, według nowych wytycznych grupa osób do tego uprawnionych zostanie znacząco poszerzona. Do dwóch osób w punkcie może być przydzielona do spraw administracyjnych związanych z prowadzeniem punktu. W każdym punkcie szczepień musi być dostępna osoba z doświadczeniem w udzielaniu pierwszej pomocy: lekarz lub ratownik medyczny – co najmniej jeden lekarz lub ratownik medyczny na 4 zespoły szczepiące. Dodatkowo w każdym PSP rekomendowany jest udział osób odpowiedzialnych za sterowanie ruchem pacjentów i pilnowanie przestrzegania zasad sanitarnych i bezpieczeństwa. Samorządy będą mogły w tym celu korzystać z pomocywolontariuszy lub wsparcia Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, Straży Miejskiej, WOT, czy innych służb.
Potencjalne miejsca wybrane przez samorządy na nowe punkty szczepień powinny spełniać określone w wytycznych kryteria. Między innymi, byc dobrze zlokalizowane i miećodpowiednią infrastrukturę (hale sportowe, domy kultury, remizy). Punktami mogą być odpowiednio zorganizowane namioty umożliwiające łatwy dojazd, z wieloma miejscami parkingowymi (np. parkingi lokalnych supermarketów). Mogą być to wreszcie również punkty typu drive-thru.
Zobacz więcej