Cztery miliardy dolarów. Tyle przeznaczą Stany Zjednoczone na wsparcie szczepień w ramach globalnego programu Covax.

Covax to globalny program szczepień, zainicjowany przez WHO, którego celem jest przyśpieszenie rozwoju oraz produkcji szczepionek przeciwko Covid-19 oraz ich sprawiedliwa i równa dystrybucja do wszystkich krajów świata. Amerykański prezydent, Joe Biden, podpisał właśnie stosowne dokumenty, które przeznaczają na ten cel 4 miliardy dolarów. Pierwsza transza 2 miliardów ma być uruchomiona jak najszybciej, kolejne dwa miliardy mają być przekazane do 2022 roku, jeśli tylko inne kraje świata wywiążą się z podobnych zobowiązań. 

W piątek, na konferencji parsowej w Brukseli, rzecznik Komisji Europejskiej potwierdził, że Unia podwoi swój wkład w opisywany program. Tym samym wkład ten wyniesie miliard euro. Dodatkowe 100 milionów euroma zostać przeznaczone również na szczepienia w Afryce. Na Covax w większym stopniu złożą się również Niemcy, którzy zwiększyli swój wkład o 1,5 miliarda euro do poziomu 2,1 miliarda. O fakcie tym poinformował dziś niemiecki minister finansów, Olaf Scholz. Możemy wyjść z pandemii tylko dzięki szczepieniom. Musimy zrobić postępy w tym zakresie, w kraju i za granicą, powiedział.

Na dysproporcje w ilościach podawanych dawek szczepionki na początku lutego wskazywał szef WHO, Tedros Adhanom Ghebreyesus. W tamtym czasie dane wskazywały na ponad 4 miliardy zakupionych dawek przez kraje wysoko rozwinięte w stosunku do 670 milionów, które zakupiły kraje o niskim lub średnim dochodzie. A zaniedbania w temacie szczepień w tych krajach mogą spowodować, że pandemia nigdy się nie skończy.