WHO podało do publicznej wiadomości, że nowy wariant koronawirusa, którego nazwano omikron, wykryto już w 38 państwach na świecie.

W ciągu dwóch dni liczba krajów w których wykryto zakażenie nowym wariantem koronawirusa zwiększyło się z 23 do 38. Z najnowszych danych podanych przez WHO wynika, że omikron, bo taką nazwę nadano temu wariantowi, jest bardziej zakaźny, niż wariant delta, który obecnie stał się wariantem dominującym na świecie.

Wygląda na to, że omikron jest bardziej transmisyjny niż delta, która jednak nadal pozostaje wariantem dominującym, ale potrzebujemy na to wszystko wiecej danych, powiedziała Maria Van Kerkhove z WHO w trakcie piątkowego Q&A.

Jak już ustalono wcześniej, i o czym pisaliśmy, omikron ma ponad 30 mutacji kolca (nazywanego również białkiem szczytowym), czyli elementu odpowiadającego za wejście wirusa do komórki docelowej. To znacznie więcej, niż miał wariant delta. Po raz pierwszy zakażenie tym wariantem odnotowano w Południowej Afryce. Od tego czasu omikron został dodany do listy wariantów niepokojących WHO, ale Światowa Organizacja Zdrowia uspokaja, żeby do czasu uzyskania konkretnych danych zachować powściągliwość w informowaniu opinii publicznej. W Afryce Południowej, według dotychczas zebranych przez WHO informacji wynika, że liczba hospitalizacji wzrosła, ale, póki co, nie ma informacji o większej ilości zgonów spowodowanych zakażeniem SARS-CoV-2. 

Nowy wariant wymaga dalszej obserwacji i nie należy wyciagać ostatecznych wniosków. Dane z których korzystamy obecnie sugerują, że omikron powoduje raczej lekkie objawy, ale podobna sytuacja dotyczyła również wariantu delta, tuż po jego wykryciu. WHO podało również, że szczepionki nadal pozostają najlepszą formą ochrony przezd ciężkiem przebiegiem Covid-19 i ewentualnym zgonem, a najwięksi producenci wakcyn, Pfizer i Moderna, podali już, że za ok. dwa tygodnie podadzą pierwsze informacje dotyczące skuteczności ich szczepionek przeciwko omikronowi.

{loadmoduleid 1123}