SpaceX jest znowu o krok bliżej załogowej misji na Marsa. Prototyp rakiety Starship właśnie po raz pierwszy z sukcesem wylądował po środowym starcie.

Rakieta Starship oznaczona symbolem SN15 z powodzeniem wystartowała w środę, 5 maja o godzinie 18:24 czasu lokalnego, z Boca Chica w Teksasie i przebyła w trakcie lotu testowego prawie 10 kilometrów, po czym z powodzeniem wylądowała w wyznaczonym miejscu. Była to pierwsza w pełni udana próba lądowania rakiety wielokrotnego użytku od SpaceX. Elon Musk po udanej próbie powiedział, że Starship przeszedł masę ulepszeń od kiedy poprzednie próby kończyły się eksplozjami przy lądowaniu, lub tuż po lądowaniu. 

Poprzednie cztery próby lądowania Starship kończyły się niepowodzeniem. Ostatnia pod koniec marca, kiedy to rakieta oznaczona numerem 11 wybuchła przy podejściu do lądowania. Jedyne, oprócz najnowszej próby, udane lądowanie na początku marca tego roku zaliczył Starship oznaczony dziesiątką. Rakieta wybuchła jednak kilka minut po pomyślnym lądowaniu.

{loadmoduleid 1105}

 

Rakieta wielokrotnego użytku o nazwie Starship ma być wykorzystywana przez SpaceX jako statek towarowy (ma mieć ładowność 100 ton) w przyszłych misjach na księżyc (już w 2024 roku) oraz Marsa. Starship to część realizowanego przez SpaceX Projektu Manhattan w skład którego wchodzi jeszcze projekt Starlink, sieci satelitów dostarczających połączenie internetowe. Elon Musk szacuje, że ukończenie projektu Starship kosztować będzie 5 miliardów dolarów.

Kompletny Starship ma mieć wysokość ok. 120 metrów. Pierwszy lot na orbitę zaplanowany jest na koniec tego roku. Na rok 2023 z kolei zaplanowany jest lot wokół księżyca  z pierwszym kosmicznym turystą SpaceX na pokładzie.

 

{loadmoduleid 1126}