W Chinach rozdysponowano już ponad miliard dawek szczepionek przeciwko SARS-CoV-2. Tylko w ciągu ostatnich sześciu dni zaszczepiono mieszkańców Państwa Środka ponad 100 milionami dawek.

Chiny są krajem z największą liczbą szczepień na świecie. Przekroczono tam właśnie miliard rozdysponowanych dawek, a jedynie w ciagu ostatnich sześciu dni dokonano 100 milionów szczepień. Chiny nie podają jednak szczegółowych danych dotyczących ilości osób które przyjęły jedną dawkę, a tych, którzy są już w pełni zaszczepieni. Jeden z czołowych chińskich ekspertów dot. zdrowia, Zhong Nanshan, podał jednak już w marcu, że celem Chin jest pełne zaszczepienie co najmniej 40 procent społeczeństwa do końca czerwca.

Przed wprowadzeniem programu szczepień Chiny wprowadziły bezprecedensowe środki prowadzące do opanowania epidemii – począwszy od twardego lockdownu, poprzez całkowite zamkniecie niektórych miast czy prowincji, po masowe testowanie i natychmiastowe izolowanie osób, które okazały się zakażone koronawirusem, aż po zamknięcie granic i izolowanie oraz testowanie każdego, kto przekracza granicę państwa. W momencie rozpoczęcia programu szczepień epidemia w Chinach była juz w zasadzie opanowana, mimo to, wciąż pojawiają się tam nowe przypadki, które jednak są natychmiastowo izolowane, a nowe ogniska choroby bardzo szybko wygaszane.

W Chinach stosuje się szczepionki wytworzone na lokalnym rynku. Są to preparaty firm Sinopharm, Sinovac oraz CanSino. Eksperci wskazują, że chińskie szczepionki mają nieco mniejszą skuteczność, niż te stosowane w krajach zachodnich, ale wciąż na tyle dużą by znacznie redukować ilość zakażeń, hospitalizacji oraz zgonów spowodowanych Covidem-19.