Mario pobił Mario, który pobił Zeldę, która pobiła Mario. Tym razem kartridż poszedł za 2 miliony dolarów.
Szaleństwo licytacji starych nośników z grami w ostatnim czasie. W lipcu informowaliśmy o kartridżu z Super Mario 64, który został sprzedany za zawrotną kwotę 1,56 miliona dolarów. Został pobity tym samym rekord, który kilka dni wcześniej został ustanowiony przez kartridż z The Legend of Zelda, który został wylicytowany za 870 tysięcy dolarów. Zelda pobiła wtedy rekord innego Mario. Kartridż z tą grą wylicytowano za 660 tysięcy dolarów, a w zeszłym roku taki sam kart sprzedano za jedyne 114 tysięcy dolarów. Oczywiście kartridże te, sprzedane w różnych okresach czasu, różniły sie również stanem zachowania i oceną pod jaką zostały sklasyfikowane. Stąd wynikają też tak duże różnice cenowe.
Punks, X-Men, Declarations, and some news…
?A NEW WORLD RECORD on Rally?
…w/ the $2,000,000 sale of our 1985 Super Mario Bros., marking the HIGHEST PRICE EVER PAID for a video game of any title.
Read more in todays New York Times (cc: @nytimes): https://t.co/mJzEcVMXuQ pic.twitter.com/segsfw6Jw9
— Rally (@OnRallyRd) August 6, 2021
Wszystkich pogodził teraz kartridż (ponownie) z Super Mario Bros. za który anonimowy kupiec zapłacił aż 2 miliony dolarów. Powodem takiej astronomicznej ceny jest najwyższa ocena za stan kartridża, jaką kiedykolwiek miała jakakolwiek gra. W 10 stopniowej skali oceniono go na 9,8 punkta. Grę licytowano w domu aukcyjnym Rally. Ten konkretny kartridż został zakupiony przez Rally w kwietniu 2020 roku za 140 tysięcy dolarów. Aukcje w Rally wyglądają jednak nieco inaczej, niż w tradycyjnych domach aukcyjnych. Rally kupuje przedmiot, a następnie zachęca inwestorów do zakupu akcji na dany przedmiot, a kiedy znajduje się na niego kupiec za konkretną cenę inwestorzy głosują za lub przeciw sprzedaży.
Super Mario Bros. to wydana w 1985 roku na konsolę NES gra platformowa, która sprzedała się w blisko 41 milionach egzemplarzy, co czyni ją szóstą pod względem sprzedaży grą wideo w historii. Postać Mario na stałe wpisała się już w światową popkulturę. W kolejnych dzisięcioleciach powstawały niezliczone gry (ponad 200), filmy i przeróżne gadżety sygnowane postacią sympatycznej, wąsatej postaci stworzonej przez Shigeru Miyamoto. Sam Mario debiutował jeszcze przed wydaniem Super Mario Bros., w 1981 roku w grze Donkey Kong na automatach.
Zobacz więcej