Już jesienią na sosnowieckim niebie kursować będą drony, które dostarczą defibrylator w miejsce, gdzie będzie on akurat potrzebny. To chyba pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce.

Metropolia GZM, miasto Sosnowiec, Instytutu Lotnictwa Sieci Łukasiewicz oraz firm Dronehub i Pentacomp podpisały w środę, 25 sierpnia, porozumienie, na mocy którego w Sosnowcu urządzenia AED transportowane będą na wymagane miejsce za pomocą drona.

Celem jest przygotowanie i wspólne przeprowadzenie cyklicznych pilotaży w realnych warunkach miejskich w kontekście rozwoju automatycznego transportu pilnych ładunków medycznych z wykorzystaniem dronów, czytamy na stronie miasta.

Do tej pory, na terenie Metropolii, drony wykonywały czynności związane np. z pomiarem zawartości spalin z tzw. niskiej emisji. Teraz mają posłużyc jednak do znacznie poważniejszego celu, jakim niewątpliwie jest ratowanie ludzkiego życia. Celem projektu jest to, aby drony mogły wykonywać zadania w trybie autonomicznym. Na razie jednak, w ramach okresu testowego, który ruszy już na jesieni, działać będą w trybie pośrednim, co oznacza, że obsługa drona w sposób zdalny kontroluje jego przelot, a trasa tego przelotu została wcześniej zaprogramowana. 

Dzięki zastosowaniu dronów w ratownictwie, czas potrzebny na dostarczenie niezbędnego sprzętu medycznego na miejsce zdarzenia może zostać znacząco skrócony. – Dron porusza się w linii prostej, nie stoi w korkach, nie błądzi, nie potrzebuje czasu na zebranie się zespołu ratowników. A czas jest absolutnie kluczowy w ratowaniu życia i zdrowia ludzi. System Dronehub umożliwia transport także innych pilnych przesyłek medycznych, jak np. próbki krwi – zauważa Vadym Melnyk, założyciel firmy Dronehub.

Kiedy dron znajduje się w powietrzu najważniejsze jest również bezpieczeństwo. System, który będzie wszystkim sterował, sam zasygnalizuje każde odchylenie od normy czy napotkane niebezpieczeństwo i choć dron sterowany jest automatycznie, to nad wszystkim czuwa człowiek, który w każdej chwili będzie mógł wdrożyć procedurę awaryjną. Szczegóły jesiennego pilotażu, który w Sosnowcu ma potrwać kilka dni, zostaną podane wkrótce. Następnie nastąpi ewaluacja i publikacja wyników testów dla potrzeb Urban Air Mobility (UAM), czyli projektu rozwoju mobilności powietrznej w miastach.

 Jak pokazują badania, skutecznie wykonana defibrylacja w ciągu pierwszych trzech minut od zatrzymania krążenia zwiększa szansę na przeżycie aż o 75 procent.

aktualizacja, 31 sierpnia 2021, godz. 10:30 – do UM w Sosnowcu zwróciliśmy się z pytaniami o szczegóły akcji. Niestety do tej chwili nie uzyskaliśmy żadnej odpowiedzi.