Ryzyko zakrzepicy jest często argumentem tych osób, które nie zaszczepiły się jeszcze przeciwko Covid-19. Tymczasem badania wskazują jednoznacznie, że to choroba jest o wiele większym ryzykiem powstania zakrzepu w organizmie, niż przyjęcie szczepionki.

Analiza danych 29 milionów osób, które przyjęły pierwszą dawkę szczepionki AstraZeneca i Pfizera potwierdziła, że ryzyko wystąpienia zakrzepu jest znacząco wyższe po zachorowaniu na Covid-19, niż po zaszczepieniu. Badania, które opublikowano w British Medical Journal w piątek, są wspólną pracą naukowców z Oksfordu, London School of Hygiene and Tropical Medicine oraz kilku innych, londyńskich uczelni.

Badając reakcję organizmu po zaszczepieniu, w ciągu pierwszych 28 dni od podania pierwszej dawki, naukowcy odkryli wzrost ryzyka wystąpienia rzadkich zdarzeń związanych z krzepnięciem krwi i niskiej liczby płytek krwi u pacjentów zaszczepionych AstraZenecą oraz wzrost ryzyka powstania zakrzepów i udarów u tych pacjentów, którzy zaszczepili się preparatem Pfizera i BioNTech. Prawdopodobieństwo tych zdarzeń oceniono na 107 przypadków na każde 10 milionów szczepień w przypadku szczepionki Vaxzevria. Jednak w przypadku zachorowania na Covid-19 ryzyko powstania takich samych schorzeń oszacowano na 934 przypadki na każde 10 milionów zaszczepionych osób.

W trakcie badań z obserwowanej grupy osób 66 spośród 10 milionów zaszczepionych preparatem AstraZeneca zostało hospitalizowanych, a niektórzy z nich zmarli z powodu zakrzepu, który powstał w ich ciele w trakcie pierwszych 28 dni od momentu zaszczepienia. W tym samym czasie wśród osób chorych na Covid-19 zakrzepów lub śmierci z tego powodu doznało 12614. W przypadku szczepionki wyprodukowanej przez Pfizera i BioNTech skutki uboczne w postaci udaru dotyczyły 143 osób na 10 milionów zaszczepionych. Z takiej samej grupy osób chorych na Covid-19 było ich 1699. Opisywane ryzyko w przypadku zachorowania również, według tych samych badań, utrzymuje się dłużej, aniżeli w przypadku osób zaszczepionych.

Dane do badań pozyskano w Anglii w okresie od 1 grudnia 2020 roku do 24 kwietnia tego roku. Ludzie poddający się szczepieniu muszą być świadomi i poinformowani o mozliwych skutkach ubocznych oraz o postępowaniu w przypadku wystąpienia niepokojących objawów. Muszą być jednak również świadomi jak znacząco wyższe jest ryzyko wystąpienia poważnych efektów choroby w przypadku zakażenia SARS-CoV-2, powiedziała Julia Hippisley-Cox, profesor epidemiologii na Uniwersytecie Oksforda. Ryzyko po zaszczepieniu istnieje, ale jest bardzo małe. Przy zachorowaniu znacząco jednak rośnie, dodał Aziz Sheikh, z University of Edinburgh.

Powstanie zakrzepu w organizmie objawa się zazwyczaj silnym bólem głowy, który nie mija po podaniu środka przeciwbólowego i nasila się w pozycji leżącej lub przy pochylaniu. Dodatkowymi objawami mogą być spuchnięte nogi, duszności czy pojawienie się w posób niewyjaśniony siników lub krwawienia.

Z ostatnich badań przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych wynika również, że wskaźniki zakażeń i hospitalizacji wśród osób niezaszczepionych były odpowiednio 4,9 i 29,2 razy większe niż wśród osób w pełni zaszczepionych.

aktualizacja, 27. sierpnia 2021, godz. 11:10 – dodano dane dotyczące ilości osób zakażonych oraz hospitalizowanych w USA.

{loadmoduleid 1123}