Lista osób mogąca przyjąć trzecią dawkę szczepionki przeciwko Covid-19, zaleceniami Rady Medycznej, została rozszerzona.

Od 24 września trzecią dawkę szczepionki przeciwko Covid-19 (dawkę przypominającą) przyjąć będą mogły wszystkie osoby powyżej 50. roku życia. Dodatkowym szczepieniem objęci zostaną również pracownicy medyczni. O rozszerzeniu listy osób, które mogą przyjąć trzecią dawkę szczepienia, wnioskowała Rada medyczna. Dotychczas dawkę przypominającą w Polsce przyjęło ok. 9 tysięcy osób. Predysyponowane do tego były osoby o obniżonej odporności, po przeszczepach i w trakcie np. chemioterapii.


{loadmoduleid 1169}


Trzecią dawkę szczepienia będzie można przyjąć od 24 września. Będzie to szczepionka firmy Pfizer. Okres jaki musi upłynąć od regularnego szczepienia, przyjęcia drugiej dawki, to 6 misięcy. jednak w przypadku osób z grupy najbardziej narażonych to jedynie 28 dni.

W Polsce wykonano do tej pory już 36,977 milionów szczepień przeciwko SARS-CoV-2. Pierwszą dawkę przyjęło 19,6 miliona osób, a w pełni zaszczepionych jest już ponad 19,2 miliona obywateli. Szczepienie pozwala uniknąć zachorowania na COVID-19 lub łagodnie przejść przez zakażenie.