Planszówki to jedna z ulubionych rozrywek Polaków. Świadczą o tym nie tylko rosnąca z roku na rok sprzedaż takich gier, ale również wyniki najnowszego badania przeprowadzonego przez Empik na grupie blisko 3 tysięcy osób. Połowa ankietowanych gra w planszówki co najmniej raz w miesiącu, a co dziesiąta osoba nawet kilka razy w tygodniu. Najchętniej wybierane są gry rodzinne, strategiczne, ekonomiczne, towarzyskie i logiczne. Do hitów niezmiennie należą znane klasyki, takie jak Yenga, Scrabble czy Monopoly. W odpowiedzi na ten silny trend, Empik po raz kolejny organizuje Festiwal Gier Planszowych. Jesienna odsłona wydarzenia potrwa do 12 października.

Polacy kochają planszówki

Przy okazji tegorocznej edycji Festiwalu Gier Planszowych Empik przeprowadził badanie wśród klientów. Objęło ono 2800 osób. Wyniki są jednoznaczne – analogowe rozgrywki jedna z ulubionych form spędzania czasu wolnego. Niemal połowa (49 procent) ankietowanych zadeklarowała, że gra w planszówki minimum raz w miesiącu, a co dziesiąty badany – nawet kilka razy w tygodniu. Osoby, które grają w planszówki okazyjnie – kilka razy w roku – najczęściej robią to w okresie świątecznym.

Większość badanych najczęściej gra w szerszym gronie – z rodziną (64 procent), znajomymi (24 procent) oraz partnerem lub partnerką (12 procent). Na pytanie, ile średnio zajmuje im jedna rozgrywka, taki sam odsetek ankietowanych (po 34 procent) odpowiedział, że do godziny lub do dwóch godzin. Co piąta osoba poświęca każdorazowo na planszówki do 30 minut i w tej grupie dominują ankietowani, którzy grają bardzo często – nawet kilka razy w tygodniu.

Wyniki badania Empik dotyczącego upodobań Polaków do gier planszowych

Nasze upodobania

Niemal połowa osób (43 procent) kupuje planszówki przynajmniej raz na pół roku, a 13 procent ankietowanych wskazało, że robi to jeszcze częściej – minimum raz w miesiącu. Większość (62 procent) kupuje gry dla siebie, pozostali – na prezenty dla bliskich i znajomych. Największą popularnością wśród badanych cieszą się gry rodzinne (51 procent), strategiczne i ekonomiczne (po 50 procent) oraz towarzyskie i logiczne (po 49 procent). Jak wynika z badania Empiku, mężczyźni częściej od kobiet sięgają po planszówki ekonomiczne, strategiczne oraz przygodowe. Z kolei kobiety preferują gry logiczne, edukacyjne i rodzinne.

Blisko połowa badanych (48 procent) gra najczęściej w weekendy, a 33 procent kiedy tylko nadarzy się okazja. Osoby, które zadeklarowały, że grają w gry planszowe kilka razy w tygodniu lub minimum raz w miesiącu, częściej niż pozostali wybierają gry towarzyskie. Jako swoje ulubione gry badani najczęściej wymieniali tak kultowe tytuły, jak: Monopoly, Osadnicy z Catanu, Wsiąść do pociągu, Rummikub czy Scrabble. Planszówkowe preferencje potwierdzają także dane sprzedażowe Empiku.

Dobrze znane klasyki wciąż cieszą się największą popularnością wśród kupujących. Oferta w kategorii planszówek stale się rozwija i gry bez prądu cieszą się coraz większym zainteresowaniem klientów Empiku – rok do roku notujemy 32 procentowy wzrost – wskazuje Katarzyna Braksator, menadżerka ds. zabawek i rozrywki rodzinnej w Empiku.

Festiwal gier

W odpowiedzi na ten stale wzmacniający się trend, Empik zorganizował kolejną odsłonę Festiwalu Gier Planszowych (między 6 a 10 października), w ramach którego na miłośników analogowego grania czekają specjalne oferty. To dobra okazja do uzupełnienia domowych zbiorów o takie bestsellery, jak na przykład zręcznościowa Yenga, strategiczne Monopoly czy towarzyskie Gierki małżeńskie, ilustrowane rysunkami Andrzeja Mleczki. Wiele klasyków dostępnych jest w nowych wersjach, jak logiczne Scrabble, które od teraz można kupić w odświeżonej szacie graficznej. To także okres wyczekiwanych premier. Wśród nich znajdziemy grę planszową Disney’s Villainous” która pozwala wcielić się w rolę jednego z sześciu czarnych charakterów z najbardziej znanych filmów Disneya, a także Wtopa – karciana gra towarzyska autorstwa Jakuba Oltona i Macieja Wodeckiego, która zwyciężyła w ostatniej edycji konkursu Stwórz grę i wskocz na półkę Empiku. 

Festiwal Gier Planszowych zbiega się w czasie z ogólnopolskim Dniem Gier Planszowych, który obchodzony jest 10 października. Dwa dni wcześniej, czyli w najbliższy piątek o godz. 20, Katarzyna Czajka-Kominiarczuk oraz Mariusz Serafin zaproszą na wirtualne spotkanie poświęcone aktualnościom w świecie gier bez prądu.

Eksperci zrelacjonują, co działo się w bogatym świecie planszówek w ostatnich miesiącach. Opowiedzą o jesiennych nowościach oraz wskażą najbardziej wyczekiwane premiery. Poradzą również, jakie tytuły sprawdzą się jako planszówkowe prezenty – dla najbliższych i dla siebie. W sumie zaprezentują aż 16 gier. Spotkanie rozpocznie się o godz. 20 na facebookowym fanpage’u Empik.com. W trakcie transmisji widzowie będą mogli zadawać pytania w komentarzach pod streamingiem. Rozmowa będzie tłumaczona na język migowy.