Premiera Windowsa 11 już dziś. To pierwsza od sześciu lat duża premiera systemu operacyjnego od Microsoftu.

Już dziś, 5 października, Windows 11 ma swoją oficjalną premierę. Wiemy jednak, że nie wszyscy od razu dostaną aktualizację do najnowszego systemu operacyjnego Microsoftu, a ten, nie od razu będzie miał wszystkie zapowiadane przez firmę z Redmond funkcje. Czego brakuje? Jedną z najbardziej chyba oczekiwanych funkcji, czyli wsparcia dla aplikacji na Android. Niestety, Microsoft na razie milczy, kiedy ta funkcja zostanie dodana do jedenastki.

Na zrzucie ekranu menu start nowego Windowsa 11

Kompatybilność nowego OS-a Microsoftu również w ciągu ostatnich miesięcy wzbudzała emocje. Ostatecznie okazało się, że pomimo tego, iż Ms postawił na swoim i wymagania dotyczące Windows 11 są dość srogie, to każdy na własną odpowiedzialność będzie mógł go zainstalować na swoim, nawet nie wspieranym sprzęcie. Problem w tym, że w takim przypadku najpewniej nie otrzymamy żadnych aktualizacji, w tym tych dotyczących bezpieczeństwa. Ale nawet jeśli nasz komputer w pełni spełnia wszystkie wymagania, to nie oznacza to, że już we wtorek będziemy mogli pobrać aktualizację. Te będą bowiem wypuszczane w fazach, uwzględniając nowe urządzenia jako pierwsze. Inni uzytkownicy otrzymają update pomiędzy październikiem, a połową roku 2022. 

Dla osób, które się niecierpliwią jest możliwość pobrania i samodzielnej instalacji nowego systemu. W tym celu należy odwiedzić stronę Microsoftu i pobrać asystenta instalacji. Następnie, z zgodnie z sugerowanymi na ekranie krokami, stworzyć startową płytę lub pamięć USB, albo też pobrac obraz płyty ISO na dysk i uruchomić go, a następnie zainstalować Windows 11.

{loadmoduleid 1169}

Oficjalne wymagania Windows 11

Microsoft jako oficjalne wymagania podaje 4GB pamięci RAM minimum, 64GB wolnej przestrzeni dyskowej, UEFI secore boot, karta graficzna zgodna z biblioteką DirectX 12 oraz TPM 2.0. W ostatnich dniach do listy obsługiwanych przez jedenastkę procesorów Microsoft dodał Core X-series, Xeon W-series oraz Core 7820HQ (niektóre, dostarczane z nowymi sterownikami). Szczegółowo parametry swojego peceta i ich zgodność z wymaganiami nowego OS-a sprawdzić możecie za pomocą aplikacji PC Health Check, która została wydany w momencie zapowiedzi nowego Windowsa i wywołała również wioele kontrowersji z uwagi na dość lakoniczne komunikaty – w większości – o tym, że twój komputer nie spełnia wymagań.

Od tego czasu Microsoft zaktualizował jednak to narzędzie i obecnie, w przypadku wykrycia jakichś niezgodności z minimalnymi wymaganiami Windowsa 11, otrzymujemy dość precyzyjny komunikat o tym, czego (jakiego podzespołu lub ustawienia) dotyczy ta niezgodność. Jak widać na powyższym przykładzie w naszym przypadku wystarczy jedynie przejść na UEFI secure boot i komputer w całości spełni nowe wymagania.