Przeglądarka Microsoftu dostała kilka bardzo interesujących funkcji. Edge w ostatnich latach zdobył nieco więcej popularności, niż na samym początku swojego istnienia i obecnie jest trzecią globalnie najpopularniejszą przeglądarką.

Edge dostało kilka aktualizacji, które mają czynić przeglądarkę Microsoftu, jak sami podają na blogu, idealną do robienia świątecznych zakupów. Ale oprócz tego Edge dostał jeszcze inne aktualizacje, które mogą sprawić, że i tak juz zyskująca popularność przeglądarka domyślna Windowsa, może zdobyć jeszcze kilka dziesiątych procent do tej statystyki na świecie.

Po pierwsze, Edge uzyskał tryb wydajności. Ustawienie to znajdziecie w System i wydajność. Ma to pomagać zminimalizować zużycie energii, aby wydłużyć czas pracy baterii przez oszczędzanie zasobów komputera (procesora i pamięci). Korzyści mogą się różnić w zależności od aplikacji na urządzeniu i nawyków poszczególnych osób w przeglądarce. Jak to działa? Po 5 minutach braku aktywności karty w tle są przełączane w tryb uśpienia, jeśli włączona jest funkcja kart nieaktywnych, przeglądarka może spowodować również, że klipy wideo będą mniej płynne, a animacje spowolnione, gdy nie ma interakcji z przeglądarką.

Grafika pokazuje ustawienia trybu wydajności w Microsoft Edge

Kolejną nowością jest informowanie użytkownika o tym, że jego hasło lub hasła – jeśli ma je zapisane w przeglądarce za pomocą opcji pamiętaj hasło – zostało ujawnione w jakimś wycieku danych i należałoby je zmienić. Microsoft sprawdza zapisane w przeglądarce hasła ze znanymi repozytoriami ujawnionych haseł, a nstępnie, jeśli znajdzie pasujące hasło, sugeruje w niezwykle łatwy sposób, jego szybką zmianę. Opcja ta domyślnie jest wyłączona, więc użytkownik musi ją najpierw samodzielnie włączyć w opcjach Profile i zakładce Hasła.

Grafika pokazuje możliwość szybkiej zmiany ujawnionego hasła w przeglądarce Edge

Ostatnią nowością w Edge’u jest śledzenie ceny, czyli opcja, która pozwala na informowanie, niezależnie od tego w jakim oknie obecnie pracujemy, o zmianie ceny jakiegoś produktu w danym sklepie, który obserwujemy. Oczywiście strona sklepu musi być kompatybilna z takim rozwiązaniem, a sama opcja ma być dostępna wkrótce, ale to ciekawy dodatek do wciąż rozwijającej się przegladarki Microsoftu.

Edge obecnie jest trzecią, pod względem popularności, przeglądarką na świecie, bez podziału na platformy. Produkt Microsoftu ma 3,99 udziału w rynku i wyprzedzają go Safari z nieco ponad 19 procentowym udziałem oraz niekwestionowany lider w postaci Chrome’a, z udziałem 64,6 procenta. 

{loadmoduleid 1123}