Elon Musk to tegoroczny Człowiek Roku magazynu Time. 

Najbogatszy człowiek na świecie, twórca takich firm jak Tesla, czy SpaceX, marzyciel, trochę dziwak, entazjasta kryptowalut. Elon Musk jest tegorocznym Człowiekiem Roku magazynu Time. 

Elon Musk z pewnością jest postacią barwną. Urodził się 50 lat temu w RPA. Już w wieku 10 lat zainteresował się komputerami, kiedy rodzice kupili ma Commodore VIC-20. Dwa lata później zdołał sprzedać już swoją pierwszą grę, napisany w BASIC-u Blastar, za ok. 500 dolarów redakcji pisma Office Technology. W roku 1995, wraz ze swoim młodszym bratem Kimbalem oraz Gregiem Kouri, zakłada swój pierwszy biznes, Zip2. Firmę, tworzacą oprogramowanie miejskiego przewodnika, zakładają w Palo Alto w Stanach Zjednoczonych, gdzie Musk przeniósł się z Kanady, gdzie w 1989 roku najpierw pracował, a następnie od 1990 roku studiował na Queen’s University w Kingston. Zip2 uzyskało kontrakty z takimi redakcjami jak New York Times i Chicago Tribune. W lutym 1999 roku Zip2 zostało przejęte przez Compaq za kwotę 307 milionów dolarów, z czego Elon Musk uzyskał 22 miliony (miał 7 procentowy udział w firmie).

Kolejne projekty Muska to X.com, którego zakłada zaraz po sprzedaży Zip2. X.com było usługą finansową dostepną online. W kolejnym roku X.com połączyło się z bankiem Confinity, który w swoim portfolio miał również podobna usługę, PayPal. Po kilku pertarbacjach dotyczących powoływania i odwoływania Muska na różne kierownicze stanowiska w tych firmach, ostatecznie, w 2001 roku X.com zostało przemianowane na PayPal, a w 2002 roku PayPal kupiony przez eBay za kwotę 1,5 miliarda dolarów w akcjach. Jako 11,7 procentowy udziałowiec Musk uzyskał akcje o wartości przekraczającej 100 milionów dolarów. To tyle jeśli chodzi o panujący mit, jakoby Musk założył PayPala.

Kolejne biznesy Muska to już znane dziś SpaceX oraz Tesla. Ale to nie wszystko, Musk jest również twórcą takich firm jak The Boring Company, która specjalizuje się w budowaniu tuneli, w celu np. budowy sieci transportowej loop, oraz firmy Neuralink, która dąży, pisząc w wielkim skrócie, do połączenia ludzkiego mózgu z oprogramowaniem typu sztuczna inteligencja.

Wybór Elona Muska na Człowieka Roku nie we wszystkich wzbudza takie same emocje. Musk był przecież w przeszłości oskarżany, miedzy innymi, o złe traktowanie swoich pracowników, czy unikanie płacenia podatków, a nawet zachęcanie do palenia marihuany, a ostatnio chcociażby o manipulowanie kursami kryptowalut. 

Wyróżnienie Człowieka Roku magazynu Time (Person of the Year) przyznawane jest od 1927 roku, do roku 1999 były to Man of the Year lub Woman of the Year, z kilkoma wyjątkami, kiedy to Zjawiskiem Roku, czy Maszyną Roku, ogłaszano generację młodych Amerykanów poniżej 25 roku życia, komputer, czy planetę Ziemia. W roku 1938 Człowiekiem Roku według Time został Adolf Hitler (jedyny przypadek w historii, kiedy wybrana osoba nie pojawiła się na okładce). Rok później wyróżniono w ten sposób Józefa Stalina (wybrany ponownie w roku 1942).

{loadmoduleid 1123}