Od wtorku, 14 grudnia, ruszyła rejestracja na szczepienie dzieci od 5 roku życia. Skierowania rodzice znajdą na profilach Internetowego Konta Pacjenta dzieci.

14 grudnia ruszyła rejestracja dzieci od 5 roku życia na szczepienie ochronne przeciwko Covid-19. Odpowiednie skierowanie rodzice mogą znaleźć na Internetowym Koncie Pacjenta. Dzieci od 5 do 15 roku życia, według nowego rozporządzenia ministra zdrowia, muszą przejść obowiązkowe badanie lekarskie. Kwalifikację, w przeciwieństwie do osób dorosłych, musi przeprowadzić lekarz z ważnym prawem wykonywania zawodu, w tym lekarz stażysta.

Celem kwalifikacji lekarskiej, jak opisano w rozporządzeniu, jest maksymalne ograniczenie ryzyka wystąpienia ciężkiego, niepożądanego odczynu poszczepiennego i zagwarantowanie maksymalnej skuteczności szczepienia, a także optymalnego zakresu ochrony w indywidualnej sytuacji zdrowotnej pacjenta. Rozporządzenie wchodzi w życie jutro, 15 grudnia. 

Europejska Agencja Leków pozytywna opinię dotyczącą szczepień dzieci od 5 do 11 roku zycia wydała pod koniec listopada. Bezpieczeństwo i skuteczność szczepionki badano na dzieciach po podaniu im dwóch dawek po 10 mikrogramów każda, czyli ok. jednej trzeciej dawki dla dorosłego pacjenta. Odstęp pomiędzy dawkami jest taki sam i wynosi trzy tygodnie. Odpowiedź immunologiczna organizmu, według oświadczenia firm Pfizer i BioNTech, w przypadku opisywanej grupy wiekowej była bardzo dobra, porównywalna z tą, jaką zaobserwowano wśród osób w wieku 16-25.

Zaobserwowane niepożądane odczyny wśród dzieci również pokrywały się z tymi, które obserwowano wśród populacji dorosłych i są to podwyższona temperatura, ból w miejscu wkłucia, ból głowy i mięśni, czy dreszcze. W pierwszym komunikacie Pfizer i BioNTech nie podały żadnych bliższych informacji na temat przebiegu badań klinicznych w tej grupie wiekowej.

Dzieci w wieku powyżej 5 lat szczepi się już, między innymi, w Stanach Zjednoczonych. Pfizer zapowiedział dalsze prowadzenie badań nad bezpieczeństwem i skutecznością szczepionki u dzieci poniżej 5 roku życia.

{loadmoduleid 1123}