Novavax dostał w końcu zielone światło od Europejskiej Agencji Leków. Szczepionka proteinowa Novavaxu była w procesie oceniana przez EMA od lutego.
Nuvaxovid, czyli szczepionka amerykańskiego Novavaxu, została warunkowo dopuszczona do obrotu na terenie Europy przez Europejską Agencję Leków. Decyzja o zatwierdzeniu na terenie EOG należy obecnie do Komisji Europejskiej. Szczepionka przeznaczona jest dla osób powyżej 18 roku życia.
Na skróty:
- szczepionka Novavax wykazuje ok. 90 procentową skuteczność wobec wariantów znanych w czerwcu,
- na razie dostępne jest zbyt mało danych, aby wskazać skutecznośc wobec wariantu omikron
- badania przeprowadzano w Wielkiej brytanii oraz Wielkiej Brytanii
- Polska ma zakontraktowane dostawy szczepionki Nuvaxovid
Dane z badań klinicznych przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii Novavax przedstawił już w marcu tego roku. Była to rozszerzona analiza badań, które przedstawione zostały w styczniu. Wynikało z nich, że Nuvaxovid, jak obecnie nazywa sie szczepionka, a wtedy używano nazwy NVX-CoV2373, zabezpiecza w 96 procentach przed średnim i poważnym przebiegiem Covid-19, spowodowanym oryginalnym wirusem, oraz w 86 procentach przed tzw. wariantem brytyjskim. Z kolei dane ze Stanów Zjednoczonych, gdzie badania prowadzono na grupie 30 tysięcy ochotników, wskazały ponad 90 procentową skuteczność na warianty wirusa, które mieliśmy zidentyfikowane w czerwcu tego roku. W chwili obecnej za mało jest danych, że stwierdzić jak Nuvaxovid działa przeciwko np. szczepowi omikron.
Nuvaxovid firmy Novavax to szczepionka białkowa, dwudawkowa, domięśniowa. Polska ma zakontraktowane dostawy ponad 8 milionów dawek tej szczepionki. Europejska Agencja Leków analizowała dokumenty producenta szczepionki od lutego tego roku. Niepożądane odczyny poszczepienne obserwowane w trakcie badań w większości były łagodne i umiarkowane. Najczęstsze z nich to takie, jak w przypadku pozostałych szczepionek przeciwko Covid-19, czyli ból w miejscu wkłucia,ból mięśni, głowy, stawów, zdarzały sie wymioty.
{loadmoduleid 1123}
Zobacz więcej