Microsoft zaprzestał produkcji Xboxa One pod koniec 2020 roku, żeby skupić się na nowej generacji konsol. Firma z Redmond potwierdziła dziś, że nie wróci już do produkcji poprzedniej generacji. Co innego Sony, które również zamierzało zaprzestać produkcji PS4 pod koniec ubiegłego roku, ale z uwagi na braki PS5 na rynku poprzedni model nadal będzie produkowany.

Przez ostatni rok Microsoft nie produkował konsoli poprzedniej generacji, czyli Xboxa One. Produkcja modeli One X i One S all digitall zakończyła się w połowie 2020 roku, ale kontynuowano produkcję One S do momentu premiery konsol nowej generacji. Następnie wstrzymano produkcję Xboxów One S, żeby skupić się na zaspokojeniu potrzeb rynku na modele Series S i Series X. Dziś Microsoft potwierdził, że nie wróci już do produkcji konsoli, która swoją premierę miała w 2013 roku.

Xbox Series X kontra Playstation 5

Tymczasem w obozie Sony, które sprzedało mniej więcej dwa razy tyle konsol PS4, co Microsoft Xboxów One, po planach zakończenia produkcji konsoli pod koniec ubiegłego roku, zmieniono zdanie. Klienci wciąż mają problem z nabyciem w normalnej dystrybucji i w normalnej cenie konsoli PS5, a więc Sony wyda na rynek kolejny milion konsoli, która premierę miała ponad 7 lat temu. 

Konsole Microsoft Xbox Series S|X oraz Playstation 5 miały premierę pod koniec 2020 roku. Ich premiera trafiła na czasy pandemii, spowolnienia gospodarczego i kłopotów z łańcuchami dostaw spowodowanymi restrykcjami wprowadzanymi przez rządy na całym świecie. Sytuacja niedoborów półprzewodników miała trwać kilka miesięcy, ale pogłębiła się jeszcze bardziej w 2021 roku. Specjaliści przewidują, że w związku z wciąż toczącą się pandemią oraz sytuacją gospodarczą i geopolityczną na świecie problemy rynków, przede wszystkim elektroniki użytkowej i motoryzacji, mogą trwać jeszcze do 2023 roku.

{loadmoduleid 1123}