Toczące się od września 2020 roku przejęcie ARM przez Nvidię ostatecznie nie dojdzie do skutku. Powodem, jak napisano w oświadczeniu obu firm, są znaczące kłopoty regulacyjne.

Nvidia, która ogłosiła we wrześniu 2020 roku, że za kwotę 40 miliardów dolarów przejmie od SoftBanku firmę ARM wycofała się ostatecznie z transakcji. Obie firmy ogłosiły we wspólnym oświadczeniu, że na przeszkodzie stanęły znaczące, jak to ujęto, przeszkody regulacyjne

Sercem ARM jest technologia dostarczająca rozwiązań do budowy niemal każdego procesora, który znajduje się w urządzeniach mobilnych, począwszy od iPhone’ów, a na Androidach z procesorem Qualcomm kończąc. Kłopoty Nvidii z finalizacją transakcji zaczęły się niemal od momentu ogłoszenia przejęcia. Federalna Komisja Handlu zaskarżyła ją na gruncie przepisów antytrustowych, a w zeszłym roku brytyjski regulator antymonopolowy wszczął dochodzenie w sprawie możliwości godzenia tej transakcji w bezpieczeństwo narodowe Wielkiej Brytanii.

SoftBank ogłosił, że zaliczka, jaką wpłaciła Nvidia w wysokości 1,25 miliarda dolarów jest niezwracalna i zostanie przypisana do przychodów czwartego kwartału roku fiskalnego pod koniec marca 2022. SoftBank poinformował również, że w związku z fiaskiem sprzedaży ARM ogłoszona, do końca marca 2023 roku, zostanie również oferta publiczna. W związku z opisywanymi wydarzeniami ze stanowiska CEO, ze skutkiem natychmiastowym, zrezygnował Simon Segars. Zastąpił go Rene Haas.

ARM zostało założone w brytyjksim Cambridge w 1990 roku, jako joint venture kilku firm technologicznych, w tym Apple. 

{loadmoduleid 1123}