Po wielu latach, które upłynęły od zapowiedzi do powstania faktycznego produktu, Atari VCS wreszcie pojawi się w normalnej sprzedaży. Czy wytrzyma konkurencję z najnowszymi konsolami Sony i Microsoftu?

Więśc o tym, że Atari zamierza wydać nową konsolę pojawiła się już w 2017 roku. Premiera sprzętu pierwotnie została zapowiedziana na 2018 rok, ale konsola faktycznie w szerokim dostępie nie została wydana do dziś (piszę te słowa na poczatku czerwca, przyp. red.). Sama kampanii crowdfundingowajak i sama konsolazostały już niejednokrotnie nazwane oszustwem przez obserwatorów rynku i w zasadzie wiele osób na projekcie postawiło już krzyżyk. Tymczasem pod koniec zeszłego roku Atari VCS zaczęło trafiać do osób, które wsparły zbiórkę. Nieco później, w okresie świątecznym, ruszyła wysyłka do osób, które zdecydowały się zakupić nowy sprzęt w przedsprzedaży.

Obecnie, kolejne pół roku później, Atari VCS, wreszcie, ma być dostępne dla zwykłych klientów. Sprzedaż ma rozpocząć się w USA 15 czerwca w sklepach gameStop i BestBuy oraz bezpośrednio na stronie producenta. Bazowa konsola w wersji Onyx ma kosztować 299,99 dolarów, a czarna w wersji all-in (wposażone w joystick stylizowany na ten, który był dostępny w klasycznym VCS i nowoczensy kontrolere) będzie o 100 dolarów droższa. Wyposażenie można również dokupić osobno. Czy znajdzie nabywców w momencie, kiedy na rynku znajdują się już konsole nowej generacji od Sony i Microsoftu? Zapewne zatwardziali fani Atari skuszą się na ten sprzęt, pozostali przejdą obok niego zupełnie obojętnie.

Atari VCS wyposażone jest w procesor AMD Ryzen, łącze WiFi oraz Bluetooth, port HDMI oraz cztery porty USB – po dwa z przodu i z tyłu konsoli. W Atari zainstalowano 8GB pamięci RAM DDR4 z możliwością rozbudowy. Nowe Atari ma zaoferować dostęp do 100 klasycznych gier (Atari Vault) znanych z różnych epok rozwoju firmy, ale zapowiedziano także nowe gry na tę platformę, jak również możliwość uruchamianie gier z PC za pomocą PC Sandbox Mode. W zestawie z konsolą ma znaleźć się także klasyczny joystick oraz nowoczesny pad. Zapowiedziano także, że tytułem startowym dla VCSa będzie Missile Command: Recharged. Gra ta w maju miała już swoją premierę na PC, Nintendo Switch, iOS i Androida.