Produkty CD Projektu nie będą dostępne ani na rosyjskim, ani na białoruskim rynku. To odpowiedź polskiego studia na bandycką napaść rosji na Ukrainę.
Polskie deweloper, CD Projekt, podjął decyzję o wycofaniu ze sprzedaży swoich produktów na terenie rosji i białorusi. To efekt bandyckiej napaści rosji (z pomocą białorusi) na Ukrainę. Wcześniej na podobny krok zdecydowało się wiele gigantów technologicznych, takich jak Apple, czy Oracle. rosyjskie drużyny zniknęły tez z takich gier jak np. Fifa czy NHL.
CD Projekt oprócz swoich sankcji na rosję już dzień po rozpoczęciu inwazji przekazał na pomoc Ukrainie milion złotych. Polska spółka ogłosiła również w jakim stopniu krok ten wpłynie na ich przychody. Sprzedaż w rosji i na białorusi to odpowiednio 5,4 i 3,7 procenta ogólnych przychodów firmy. Inne polskie firmy z branży gamingu również podjęły kroki zmierzające do pomocy Ukrainie, albo wycofania się z interesów w rosji. Postąpił tak, między innymi, Bloober Team, a 11 bit studios, twórcy This War of Mine, zebrało ponad 3 miliony złotych na ukraiński Czerwony Krzyż.
This War of Mine to pierwsza gra komputerowa, która weszła do kanonu nieobowiązkowych lektur szkolnych w roku 2020. Z grą zapoznają się uczniowie szkoł średnich w wieku powyżej 18 lat i jest im ona udzielana bezpłatnie. This War of Mine miało premierę w listopadzie 2014 roku. Gra warszawskiego 11 bit Studios podejmuje temat nietuzinkowy i niestandardowy, jak na grę komputerową. Opowiada o piekle wojny i przetrwaniu w trakcie konfliktu zbrojnego zwykłych mieszkańców miasta.
* od pewnego czasu pisząc o rosji i rosjanach, władimirze putinie czy podmiotach pochodzących z tego kraju używamy, niezgodnie z zasadami języka polskiego, małych liter. To nie błąd, ale celowe działanie. W chwili obecnej, z perspektywy portalu technologicznego, tylko tyle jestesmy w stanie zrobić. Dla nas rosja, władimir putin i wszyscy popierający go rosjanie są mali, jak stosowane przez nas litery.
Zobacz więcej