logo

29 sierpnia powstał Netflix, Skype, a Faraday odkrył indukcję elektromagnetyczną.

Netflix

29 sierpnia 1997 roku Marc Randolph i Reed Hastings założyli Kibble Inc. – serwis umożliwiający wypożyczenie filmu DVD poprzez pocztę. Nieco później firma zmieniła nazwę na Netflix i tę kojarzą już chyba wszyscy na świecie. Obecnie Netflix ma ponad 83 miliony klientów i w głównej mierze zajmuje się usługami wideo na życzenie. Przychód firmy za 2015 rok to prawie 7 miliardów dolarów.

Skype

Tego samego dnia w roku 2003 swoją premierę miała aplikacja Skype. Jej autorami byli Priit Kasesalu i Jaan Tallinn. Skype chyba nikomu przedstawiać nie trzeba. To najpopularniejszy na świecie wideo komunikator internetowy. Obecnie Skype Communications, który założyli Janus Friis i Niklas Zennström jest częścią Microsoftu, a Skype jest aplikacją wbudowaną do systemu operacyjnego Windows 10.

Indukcja elektromagnetyczna

Także tego dnia, w roku 1831, Michael Faraday odkrył zjawisko indukcji elektromagnetycznej, co przyczyniło się do powstania elektrodynamiki. Indukcja elektromagnetyczna może być wykorzystana do wytwarzania prądu elektrycznego, co zademonstrował sam Faraday budując pierwszą prądnicę. Nowoczesne generatory elektryczne są znacznie bardziej złożone, jednak wszystkie opierają się na tej samej zasadzie – indukcji elektromagnetycznej.