3.09.2013

W 2013 roku Microsoft kupił dział telefonów Nokii i wydawało się, że firma z Redmond sporo zamiesza na rynku smartfonów.

Wydawało się, że zakup działu telefonów Nokii za 7,6 miliarda dolarów jest dla Microsoftu bardzo dobrym posunięciem. Potencjalnie Ms miał wszystko co potrzebne było do osiągnięcia sukcesu – swoją własną markę, Nokię, która niegdyś zgarniała 41 procent globalnego rynku telefonów oraz swój własny system operacyjny. Problem polegał na tym, że nikt nie chciał pisać na niego oprogramowania, i tak, dwa lata później, Microsoft zadeklarował koniec swojej przygody ze smartfonami.

W 2016 roku Microsoft sprzedał dział telefonów na rzecz HMD Global i Foxconn Technology, za jedyne 350 milionów dolarów. W tamtym czasie w planach firmy kierowanej przez Satya Nadella było dalsze rozwijanie systemu Windows 10 Mobile i wsparcie dla aparatów partnerskich firm Acer i Alcatel. Windows Mobile umarł jednak niedługo później. Kierowany przez Arto Numella, byłego pracownika Microsoft i Nokia, HMD Global wystąpił natomiast do Nokia Technologies o prawa do wykorzystania marki i patentów fińskiej firmy. Nokia tym samym powróciła na rynek.