Szkoła Doktorska Technologii Informacyjnych i Biomedycznych Instytutów PAN oraz ośrodek badawczo-rozwojowy w obszarze sztucznej inteligencji IDEAS NCBR nawiązały współpracę. Podpisany 4. kwietnia br. list intencyjny otwiera drogę do wspólnego kształcenia doktorantów pracujących nad nowymi projektami w obszarze sztucznej inteligencji i innych rozwiązań informatycznych.   

Żyjemy w czasach cyfrowej rewolucji, w której rozwiązania oparte na AI zaczynają odgrywać coraz istotniejsze znaczenie. Media zdominowały informacje o generatywnej AI, gdzie po udostępnieniu szerokiej publiczności kilku nowatorskich narzędzi, ich zastosowania rozpaliły wyobraźnię menedżerów firm technologicznych, a naukowców zdopingowały do dalszych badań.  

Rozwiązania oparte na AI włączane są do aplikacji i urządzeń wykorzystywanych przez najróżniejsze sektory gospodarki. Sztuczna inteligencja dobiera film na wieczór, diagnozuje choroby, steruje światłami ulicznymi i logistyką magazynów czy monitoruje transakcje bankowe lub chroni infrastrukturę krytyczną.   

Codzienna obecność algorytmów AI we współczesnym świecie odbywa się niekoniecznie za sprawą dużych korporacji zza oceanu. Nad rozwojem AI pracują również uczelnie, ośrodki badawcze i startupy z całego świata – w ramach lokalnych projektów lub międzynarodowej współpracy.

Szybko rosnące zainteresowanie sztuczną inteligencją skłania do konsolidowania działań naukowców i kształcenia najlepszych ekspertów w tej dziedzinie, tak by prace niezależnych polskich ośrodków mogły wzajemnie inspirować ich twórców i szybciej znajdować zastosowania biznesowe. Dlatego właśnie integrujemy to środowisko, sukcesywnie nawiązując współpracę z polskimi uczelniami wyższymi czy teraz ze Szkołą Doktorską PAN – mówi dr hab. Piotr Sankowski, prof. UW, prezes IDEAS NCBR.  

Jak obie instytucje będą współpracować?

Zgodnie z listem intencyjnym podpisanym 4 kwietnia 2023 r. przez przedstawicieli IDEAS NCBR i Instytutem Podstawowych Problemów Techniki PAN – jednostki koordynującej Szkołę Doktorską TIB PAN, celem współpracy będzie wyłanianie wspólnych kandydatów do szkoły doktorskiej kształcącej w obszarze sztucznej inteligencji i rozwiązań informatycznych dla ekonomii cyfrowej.

Dzięki kooperacji między obiema instytucjami wspólnie zrekrutowani naukowcy będą mogli kształcić się w Szkole Doktorskiej TIB PAN i jednocześnie prowadzić badania naukowe w IDEAS NCBR.

Zespoły badawcze Instytutów Polskiej Akademii Nauk tworzących Szkołę TIB PAN  od wielu lat pracują nad rozwojem i zastosowaniem metod sztucznej inteligencji. Badania prowadzone są w szczególności w tak ważnych obszarach jak:

– Zastosowanie algorytmów AI do optymalnego projektowania systemów inżynierskich oraz klasyfikacji danych biomedycznych.
– Neuroinformatyka, w tym badania nad sieciami neuronowymi inspirowanymi architekturą mózgu, komputerami nowej generacji oraz zastosowaniem teorii informacji.
– Zastosowanie systemów AI w kontekście systemów wizyjnych i robotów mobilnych.
– Zastosowanie AI w diagnostyce i terapii biomedycznej, a w szczególności zastosowanie AI do przetwarzania i rozpoznawania obrazów z wykorzystaniem danych ultradźwiękowych.
– Wykorzystanie AI w przetwarzaniu informacji multimedialnych, systemów wirtualnej i wzbogaconej rzeczywistości, wykrywanie anomalii w systemach dystrybucji mediów płynnych i gazowych.
– Badania dotyczące uczenia maszynowego, wnioskowania statystycznego i teorii informacji, w tym metod selekcji zmiennych w wysokowymiarowych problemach klasyfikacyjnych i regresyjnych, modelowania różnicowego i probabilistycznych modeli języka naturalnego.
– Rozwijane metod analizy i modelowania wielkich zbiorów danych medycznych, dotyczących przed wszystkim chorób cywilizacyjnych (nowotwory i cukrzyca typu 2).
– Zastosowanie metod logiki rozmytej, obliczeń ewolucyjnych i sieci neuronowych w inteligentnych systemach wspomagania decyzji i sterowania, w tym m.in. inteligentne systemy oraz metody uczenia maszynowego wyszukiwania i przetwarzania informacji (w szczególności metody analizy danych numerycznych, tekstowych i multimedialnych) oraz wspomagania podejmowania decyzji.
– Zastosowanie głębokiego uczenia maszynowego do rozpoznawania wczesnych stadiów choroby Alzheimera na podstawie aktywności mózgu, oraz analiza obrazów i metody uczenia maszynowego w zastosowane do automatycznej detekcji zmian przedrakowych w cytologii ginekologicznej.
– Metody AI w cyberbezpieczeństwie.

W związku z tym wydaje się oczywiste, że współpraca pomiędzy Szkołą Doktorską TIB PAN a ośrodkiem badawczo-rozwojowym IDEAS NCBR przyniesie korzyści obu stronom wzmacniając konkurencyjność absolwentów Szkoły Doktorskiej TIB na arenie międzynarodowej. Umowa podpisana została przez prof. dr hab. inż. Tadeusza Burczyńskiego oraz dr hab. Piotra Sankowskiego, prof. UW, prezesa IDEAS NCBR w obecności Prezesa PAN, prof. dr hab. Marka Konarzewskiego.

Czym zajmują się IDEAS NCBR i Szkoła Doktorska TIB PAN

IDEAS NCBR Sp. z o.o. to ośrodek badawczo-rozwojowy działający w obszarze sztucznej inteligencji i ekonomii cyfrowej, którego misją jest wsparcie rozwoju tych technologii w Polsce, poprzez stworzenie platformy łączącej środowisko akademickie z biznesowym. IDEAS NCBR Sp. z o.o. powołana została przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju i należy do Grupy NCBR. Naszym celem jest zbudowanie największej w Polsce przestrzeni przyjaznej prowadzeniu innowacyjnych badań, a także kształcenie nowego pokolenia naukowców, ukierunkowanych na praktyczne zastosowanie opracowanych algorytmów oraz ich późniejszą komercjalizację w przemyśle, finansach, medycynie i innych gałęziach gospodarki. Najwyższy poziom merytoryczny realizowanych projektów gwarantuje możliwość współpracy z naukowcami o światowym autorytecie.

Szkoła Doktorska Technologii Informacyjnych i Biomedycznych PAN – TIB PAN powstała w 2019 r. z inicjatywy siedmiu placówek naukowych, w tym sześciu instytutów Polskiej Akademii Nauk oraz jednego Państwowego Instytutu Badawczego:

– Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN (koordynator TIB PAN)
– Instytut Badań Systemowych PAN
– Instytut Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN
– Instytut Informatyki Teoretycznej i Stosowanej PAN
– Instytut Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN
– Instytut Podstaw Informatyki PAN
– NASK – Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Państwowy Instytut Badawczy

W Szkole Doktorskiej TIB PAN prowadzone jest kształcenie doktorantów, przygotowujące do uzyskania stopnia naukowego doktora w dyscyplinach: informatyka techniczna i telekomunikacja, inżynieria biomedyczna oraz nauki medyczne. To nowa inicjatywa, która ma zapewnić kształcenie interdyscyplinarne obejmujące m.in. sztuczną inteligencję i cyberbezpieczeństwo oraz nauki obliczeniowe w biologii i medycynie.

{loadmoduleid 1123}