Intel zainwestuje w Polsce w zakład integracji i testowania półprzewodników.

Intel stworzy w województwie dolnośląskim (Miękinia) zakład integracji i testowania półprzewodników. Polski rząd nie komentuje wysokości inwestycji amerykańskiej firmy w Polsce, ale ma to być 4,6 miliarda dolarów. W połączeniu z fabrykami już znajdującymi się w Irlandii i Niemczech Intel stworzy pierwszy tego typu łańcuch dostaw w produkcji chipów w Europie.

Układy scalone i półprzewodniki to technologie o przełomowym znaczeniu w XXI wieku, dlatego cieszymy się, że zwiększy się znaczenie Polski w globalnym łańcuchu dostaw półprzewodników i nasz kraj będzie wyznaczał trendy gospodarze – mówił Prezes rady Ministrów, Mateusz Morawiecki, na piątkowej konferencji poświęconej tej inwestycji.

W zakładzie zlokalizowanym w Miękini pracę ma znaleźć ok. dwóch tysięcy osób. Będą to inżynierowie specjaliści, ale również operatorzy czy technicy. Dodatkowe kilka tysięcy miejsc pracy, zgodnie z planem operacyjnym ma powstać wokół tej inwestycji. Będą to miejsca pracy dla dostawców współpracujących z zakładem. Budowa fabryki ma się rozpocząć po akceptacji urzędników unijnych. Intel zwraca uwagę, że do 2030 roku Unia Europejska chce mieć 20 procent globalnego rynku produkcji półprzewodników na świecie. Temu ma służyć, między innymi, budowa zakładu na Dolnym Śląsku. Ma to spowodować, chociaż częściowe, uniezależnienie się od produkcji w dotychczasowych ośrodkach, głównie w Chinach czy na Tajwanie.

{loadmoduleid 1123}