– Zatrudnienie Sculley’a było największym błędem mojego życia – powtarzał już do końca Steve Jobs. Sculley, kiedyś prezes Pepsi Co. zajął fotel prezesa Apple w 1983 roku właśnie za jego namową. Dwa lata później skłóceni skakali sobie do gardeł. Silniejszą pozycję miał wtedy Sculley, Jobs został zwolniony z Apple.

Kilka miesięcy po zwolnieniu z Apple Jobs zakłada nową firmę. Swoje nowe dziecko nazywa NeXT, jako symbol następnego kroku w życiu. Prawda jest jednak taka, że współzałożyciel Apple nigdy nie pogodził się ze zwolnieniem z firmy, którą założył i z trudem przyglądał się nieudolnym rządom Sculley’a, do 1993 roku, Michaela Spindlera do 1996 roku i Gila Amelio, który na gorącym fotelu Apple zasiadał jedynie rok.

Zobacz także: Pierwszy komputer NeXT i jego wpływ na powstanie www

W tym czasie Jobs stworzył nieźle pracującą machinę NeXT, wykładając jednak na ten cel niebagatelne 7 milionów dolarów oraz zdobywając znaczącego inwestora w osobie Rossa Perota, który przynosi do firmy kolejne 20 milionów dolarów. W roku 1988 NeXT przedstawia swój pierwszy komputer, który ze względu na swoją budowę (miał kształt sześcianu) nazywany był The Cube. Następca Cube został wydany w roku 1990. Prawdziwą perełką NeXT nie był jednak sprzęt, a oprogramowanie. System operacyjny komputerów NeXT zorientowany był głównie na pracę w środowisku graficznym. Był zupełnie inny, niż konkurujący z nim w tamtym czasie toporny Windows 3.1. Kolejne komputery wydane przez NeXT to NeXTCube i NeXTCube turbo z 1992 roku.

Tymczasem Apple miotało się wydając takie niewypały jak Apple Newton, PowerCD czy konsolę Pippin. W pewnym momencie wydawało się, że firmę, która dała światu Macintosha nie jest już w stanie uratować nic. Wtedy pojawił się pomysł sprowadzenia Jobsa z powrotem na pokład i zakup NeXT, głównie ze względu na oprogramowanie, które stworzyli w większości inżynierowie odchodzący wraz z Jobsem z Apple. Perspektywa powrotu powrotu do źródeł miło Jobsa łechtała, tym bardziej, że komputery NeXT nie rozchodziły się jak ciepłe bułeczki, a Apple stało nad przepaścią, co Jobsowi w ogóle radości nie sprawiało. Sprawy zostały domknięte, a wchłonięcie NeXT przez Apple ogłoszone 20 grudnia 1996 roku.

Transakcja ostatecznie zakończona została 4 lutego 1997 roku. Apple razem z NeXT wchłonęło technologię, która stała u podstaw stworzenia systemu Mac OS X, a który to z kolei leży u podstaw systemu mobilnego iOS. Jobs z kolei zastąpił na stanowisku prezesa Gila Amelio, najpierw na dość kuriozalnym stanowisku tymczasowego prezesa – na którym zarabiał 1 dolara miesięcznie, a od 2000 roku już oficjalnie jako szef Apple. Premiera pierwszej generacji komputerów iMac (1998 r.) pozwoliła lokomotywie Apple wskoczyć z powrotem na tory. Od tego momentu niezakłócenie pędzi aż po dziś, wciąż zwiększając swoją prędkość.

{loadmoduleid 1123}