Kto do dziś pamieta zapach kasety wideo?

4 czerwca 1977 roku format VHS został przedstawiony na konferencji CES w Chicago. Standard Video Home System opracowany został przez JVC w 1976 roku i mało kto pamieta dziś, że w tamtym czasie na rynku istniał także inny standard, opracowany w 1975 roku przez Sony, Betamax. VHS miał nad Betamaxem podstawową przewagę – długość nagrania, która w przypadku VHS wynosiła dwie godziny, co wystarczało w większości do nagrania pełnego filmu, wobec tylko godziny, jaką był w stanie pomieścić Betamax. VHS zaprezentowano w 1977 roku na odtwarzaczu JVC o nazwie Vidstar, który w momencie premiery kosztował 1280 dolarów.

Japońska firma następnie udostępniła swój standard innym producentom, takim jak Sharp, i już w pierwszym roku od premiery sprzęt odtwarzający kasety VHS zalał rynek, zajmując jego 40 procent. W roku 1985 JVC zaprezentowało unowocześniony standard VHS HQ, z lepszą jakością obrazu. Do roku 1987 do odtwarzaczy bazujących na standardzie VHS należało już 90 procent rynku, wycenianego wtedy w Stanach Zjednoczonych na 5,25 miliarda dolarów.

Śmierć VHS nadeszła wraz z pojawieniem się na rynku standardu DVD w 1995 roku. Taśmy nie odeszły jednak tak od razu, w roku 2005 odtwarzacze VHS posiadało jeszcze 94,5 miliona Amerykanów, z kolei ostatnią firmą, która produkowała sprzęt zdolny do odtwarzania kaset w tym standardzie był Funai, który zakończył tę produkcję dopiero w 2016 roku.