NIO Gliwice

Chirurg z Gliwic najlepszym chirurgiem świata.

Prof. dr hab. n. med. Adam Maciejewski, na co dzień pracujący w Instytucie Onkologii w Gliwicach, otrzymał od Amerykańskiego Stowarzyszenia Chirurgii Rekonstrukcyjnej i Mikronaczyniowej prestiżową nagrodę im. Godina za najlepszą operację 2019 roku. Chodzi o pierwszy na świecie złożony przeszczep tkankowy w obrębie głowy i szyi połączony z transplantacją szpiku. Ten zabieg to ewenement na skalę światową – podkreślał z dumą prof. Krzysztof Składowski, dyrektor gliwickiego oddziału Centrum Onkologii na łamach Pulsu Medycyny. Pacjentem profesora Maciejewskiego był 6 letni Tymek, który mając niespełna rok połknął silnie żrący środek do udrażniania rur, wskutek czego doszło u niego do martwicy narządów głowy i szyi. Od momentu wypadku dziecko nie przyjmowało pokarmów stałych, oddychało przez rurkę tracheostomijną i nie nauczyło się mówić.

Zdjęcia autorsatwa NIO Gliwice

W pierwszym etapie leczenia odtworzyliśmy mu z jelita grubego przełyk w obrębie śródpiersia aż do poziomu szyi. Drugim etapem leczenia była przeprowadzona rozległa transplantacja narządów szyi pobranych od zmarłego dawcy, tj. nasady języka, krtani, gardła, części szyjnej przełyku, kości gnykowej, mięśni krótkich szyi oraz wszystkich czterech nerwów, które unerwiają ruchowo i czuciowo krtań. Wymagało to od nas wykonania licznych zespoleń naczyniowych

– tłumaczył w 2019 r. zawiłości zabiegu prof. Adam Maciejewski. 

To nie jedyne zasługi profesora Maciejewskiego. Wśród licznych operacji (ponad 5 tysięcy przeprowadzonych przez zespół profesora) na specjalne wyróżnienie zasługuje także pierwszy na świecie złożony przeszczep narządów szyi wykonany przez zespół pod Jego przewodnictwem w 2015 roku oraz pierwszy w Polsce złożony przeszczep twarzy z 2013 roku (pierwszy na świecie przeszczep twarzy ratujący życie).

Nagroda Godina to najbardziej prestiżowa nagroda dla chirurga. Została nazwana imieniem chirurga nazywanego ojcem chirurgii rekonstrukcyjnej. Po raz pierwszy w historii została przyznana Polakowi.

 

Źródło: Puls Medycyny