25 nowych przypadków zakrzepicy zanotowano w Wielkiej Brytanii u osób zaszczepionych szczepionką AstraZeneca (obecnie Vaxzevria). W przyszłym tygodniu Europejska Agencja Leków ma wydać nowy komunikat w tej sprawie.

25 przypadków niezwykle rzadkiej reakcji na szczepienie – zakrzepicy – zanotował brytyjski regulator d.s. leków w najświeższym raporcie, poinformowano w oświadczeniu. Tym samym liczba ta wzrosła do 30 przypadków w Wielkiej Brytanii (stan na 24 marca, 22 przypadki zakrzepicy zatok żylnych mózgu oraz 8 przypadków zdarzeń zakrzepowych z małą liczbą płytek krwi). To 30 zdarzeń niepożądanych tego typu na 18,1 miliona wykonanych szczepień (0,0001 procenta). Jednocześnie w najnowszym raporcie nie odnotowano żadnych tego typu przypadków w odniesieniu do szczepionek Pfizera i BioNtech.

Swoje badania na ten temat wciąż prowadzi Europejska Agencja Leków, która już na początku tygodnia poinformowała, że istnieje jednak związek pomiędzy szczepieniem, a wystąpieniem opisywanej, niezwykle rzadkiej reakcji na podanie preparatu AstraZeneca. Komunikat oraz nowe rekomendacje w tej sprawie EMA ma przedstawić po świętach (EMA zanotowała przynajmniej 62 takie przypadki zgłoszone poprzez system EudraVigilance na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego).

Na tym etapie badania możemy powiedzieć, że wystąpienie tych objawów jest prawdopodobnie związane z przyjęciem szczepionki. Nic więcej na tę chwilę powiedzieć nie możemy. Nie ma jednak żadnych podstaw, żeby wprowadzać jakieś restrykcje dotyczące szczepień i zawężać je do jakichś grup społecznych – powiedziała na konferencji prasowej dyrektor EMA, Emer Cooke.

W ostatnich dniach rekomendacje dotyczące szczepionki Vaxzevria zmieniły Niemcy, stosując ją obecnie jedynie dla osób powyżej 60 roku życia.

Zakrzepica zatok żylnych mózgu

Reakcja, która jest przedmiotem badania Europejskiej Agencji Leków niezwykle rzadkie zjawisko, jakim jest zakrzepica zatok żylnych mózgu. Najczęstszym objawem choroby jest ból głowy (występuje u około 90 procent pacjentów). W następstwie tego schorzenia może dojść np. do udaru żylnego mózgu. Choroba statystycznie występuje częściej u kobiet w wieku od 30 do 45 lat – ta grupa wiekowa w Europie znacząco częściej szczepiona była właśnie preparatem AstraZeneca. Na ten moment nie zidentyfikowano jakichś specyficznych czynników ryzyka. 

Łącznie w Wielkiej Brytanii, według raportu bezpieczeństwa dotyczącego szczepionki AstraZeneca, zanotowano 246 przypadków powikłań poszczepiennych.