Amerykańska Agencja d.s. Żywności i Leków zatwierdziła na terenie USA szczepionkę Pfizera.

W ciągu kilku kolejnych dni rozpocznie się w Stanach Zjednoczonych proces masowych szczepień. W pierwszech kolejności zaszczepieni zaostaną pracownicy służby zdrowia. To efekt zatwierdzenia przez Agencję d.s. Żywności i Leków (FDA) na terenie Stanów Zjednoczonych szczepionki przeciwko Covid-19. FDA zatwierdziła w pierwszej kolejności produkct firmy Pfizer i BioNTech. Zaszczepić będą mogli się wszyscy powyżej 16 roku życia.

Dotychczas szczepionka Pfizera zatwierdzona została również w Wielkiej Brytanii (jako pierwszy kraj na świecie Wlk. Brytania zatwierdziła szczepionkę na koronawirusa), Kanadzie oraz Bahrajnie.

Szczegółowe informacje o szczepionce Pfizera na Covid-19 pojawiła się na początku listopada. Wczesne dane z badania przeprowadzonego na grupie 43538 ochotników wskazują, że szczepionka jest skuteczna w 90 procentach u osób, które wcześniej nie były zakażone SARS-CoV-2 i, co ważniejsze, (również) nie wykazują żadnych skutków ubocznych po zastosowaniu. Jedynie 94 osoby z grupy badawczej zachorowało w późniejszym czasie na Covid-19. Nieco później podano, że szczepionka Pfizera jest skuteczna w 95 procentach.

Szczepionka Pfizera i BioNTech powstała w nowej technologii, szczepionek typu m-RNA. To nowy typ dający nabytą odporność, wykorzystujący sekwencję kwasu rybonukleinowego kodującą białka patogenu. Szczepionka RNA najczęściej zawiera wektor/nośnik RNA, np. nanocząstki lipidowe, przy pomocy którego RNA jest wprowadzane do organizmu.

W USA zaszczepienie przed kamerami telewizyjnymi zapowiedzieli byli prezenci tego kraju, Bill Clinton, Barack Obama i George W. Bush. Wszystko po to, aby pokazać, że szczepionki są bezpieczne, a proces szczepienia niegroźny, ale konieczny do wygaszenia pandemii.