Od 9 maja każdy dorosły Polak może zarejestrować się na szczepienie. jest tylko jeden, mały haczyk.

9 maja to ostatni dzień w którym na Internetowych Kontach Pacjentów Polaków pojawiają się skierowania na szczepienie przeciwko Covid-19. W tym dniu wszystkie osoby urodzone w latach 2000-2003 mogą już rejestrować się na konkretny termin przyjęcia jednego z czterech używanych obecnie preparatów. Osoby urodzone w roku 2003 powinny jednak pamiętać, że skierowanie otrzymają jedynie ci, którzy do 9 maja skończyli 18 lat. Taka decyzję podjęło kilka dni temu Ministerstwo Zdrowia.

{loadmoduleid 1105}

 

Rejestracji na szczepienie dokonuje się poprzez telefoniczną infolinię 989, poprzez wspomniane wcześniej IKP lub też bezpośredni kontakt z wybranym punktem szczepień. Można również wysłać SMS na numer664 908 556 lub 880 333 333 w treści wpisując SzczepimySie. Wtedy możemy liczyć na kontakt zwrotny ze strony konsultanta infolinii, który powinien poprowadzić nas przez proces rejestracji na szczepienie.

Liczba wykonanych w Polsce szczepień dobiega do 13,5 miliona. W pełni zaszczepionych (przyjęte dwie dawki lub jednodawkowa szczepionka Johnson&Johnson) jest w tej chwili prawie 3,6 miliona osób. Jedynie w 7607 przypadkach doszło do jakichś niepożądanych odczynów poszczepiennych z czego zdecydowana większość ma przebieg lekki lub umiarkowany.

Jeszcze w tym tygodniu ma zapaść decyzja o dopuszczeniu do procesu szczepień wszystkie osoby powyżej 16 roku życia.