Porozumienie polityczne w sprawie covidowych certyfikatów obowiązujących na terenie Unii ma zapaść jeszcze do końca maja. Do końca czerwca pierwsze kraje już taki dokument wdrożą.

Pod koniec kwietnia Parlament Europejski przyjął głosami 540 europosłów rezolucję pozwalającą na wprowadzenie tzw. unijnych certyfikatów Covid-19, czyli dokumentów mających ułatwić podróżowanie po terenie strefy Schengen w trakcie wciąż trwającej pandemii. Porozumienie polityczne ma zostać osiągnięte jeszcze do końca maja. Wdrożenie tych rozwiązań nastąpi z kolei już w czerwcu, zapowiada Mark Rutte, premier Holandii.

Niektóre państwa członkowskie Unii wdrożą certyfikaty Covid-19 natychmiast po osiągnięciu jednolitego stanowiska. Będzie to zaraz po 21 czerwca – tak zapowiedziała już np. Holandia. Jednak wszystkie państwa członkowskie UE zgodziły się na sześciotygodniowy okres na implementację tych rozwiązań do krajowych systemów. Rozwiązania dotyczące certyfikatów są silnie wspierane przez te kraje członkowskie dla których turystyka jest silną gałęzią gospodarki. Jeszcze w maju mają rozpocząć się testy systemu, w budowie jest już infrastruktura informatyczna do której przyłączone zostaną wszystkie kraje członkowskie.

W dokumencie z którego miałby możliwość skorzystania każdy mieszkaniec kraju członkowskiego UE mają znaleźć się informacje o przebytym szczepieniu, wykonanych testach na obecność SARS-CoV-2 oraz o ewentualnej przebytej chorobie Covid-19. Aktualnie rozwiązania podobne do opisywanych funkcjonują już w Izraelu. Osoby zaszczepione mogą już uczestniczyć w imprezach, chodzić do restauracji czy do kina. W Stanach Zjednoczonych nad podobnym rozwiązaniem (w stanie Nowy Jork) opartym o blockchain pracuje IBM.

 

{loadmoduleid 1126}