Zastanawialiście się kiedyś jak rozpoznać różne wersje komputera Commodore 64? Nie? Wiedzcie, że są aż cztery wersje tego samego komputera, a w tym tekście, pokrótce, przybliżę Wam czym się one różnią.

Trzeba uczciwie przyznać, że wiele osób do dziś nie wie, że zwykły Commodore 64 dostępny był aż w czterech możliwych wersjach. Tak, ten sam c64, dostępny był w czterech różnych wariantach. Z pewnością niektórzy z Was kojarzą dwie różne obudowy, tzw. starą (chlebak) i nową (kanciak). Co ciekawe, nie do końca jest tak, że wszystkie “kanciaki” były “nowe”. Już tłumaczę.

Różne wersje c64
Różne wersje c64

Na zdjęciu powyżej widzimy dokładnie. Jeżeli chodzi o sam wygląd to mamy dwie wersje c64, jak wspomniałem powyżej. Różnice wewnątrz tych komputerów sprawiają jednak, że tak naprawdę na rynku funkcjonowały aż cztery wersje. Wszystkie Commodore 64 w obudowie tzw. chlebka i z brązowymi klawiszami posiadały starą płytę główną z chipem SID 6581. Te same chlebki posiadające już klawiaturę jasną (c64 w wersji G) w większości posiadały już nową płytę główną z chipem 8580. Nie ma jednak stu procentowej pewności, że absolutnie każdy model z jasną klawiaturą wyposażony był już w nową płytę główną. Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku drugiej wersji obudowy Commodore’a. Tutaj wątpliwości było jeszcze więcej, ponieważ komputery te nie różniły się między sobą tak znacznie. W c64 w wersji C należy przyjrzeć się nadrukowi na klawiaturze. W przypadku starszego typu nadruku (spójrzcie na klawisze c64 C po lewej i po prawej stronie zdjęcia) przyjmuje się, że posiadały one stary model płyty głównej, a wersje z nowym nadrukiem nowszy model. Ponownie, nie ma jednak pewności, że tak jest w stu procentach. Commodore w tamtym czasie produkował komputery ze wszystkiego, co było dostępne “na stanie”, a więc mogły zdarzyć przeróżne kombinacje. Pewność możemy mieć dopiero po zajrzeniu do środka komputera.

Nowa wersja płyty głównej c64
Nowa wersja płyty głównej c64

 

Stara wersja płyty głównej c64
Stara wersja płyty głównej c64

 Nie tylko chipem SID różniły się płyty główne c64. Nieomal cały chipset został wymieniony w nowej wersji. Nowe układy nie przegrzewały się tak bardzo jak stare, a więc nie były już tak podatne na awarie. Starych układów nie można było także wymienić na te, wymontowane np. z nowych płyt głównych, ponieważ posiadały inne parametry. Podobnie nie zaleca się używania starych modeli zasilaczy w przypadku nowych wersji płyt głównych.

Jeśli macie jakieś pytania, to czekam na komentarze pod tym wpisem. Możecie także pisać na maila, na pewno odpowiem na każdy kontakt.