W poniedziałek, 18 października, rusza pierwsza runda naboru wniosków w ramach programu Cyfrowa Gmina. Budżet programu, wynoszący 2 miliardy złotych, gwarantuje każdej gminie grant w wysokości od 100 tysięcy do 2 milionów złotych.

Pandemia COVID-19 wykazała, że sprawne wykorzystywanie technologii przez jednostki samorządu terytorialnego (JST) i jednostki im podległe mają priorytetowe znaczenie dla zaspokojenia potrzeb mieszkańców i podmiotów gospodarczych. Wiemy też, że przygotowanie JST do realizacji tego typu działań nie zawsze odpowiada oczekiwaniom ich odbiorców.

Chcemy odpowiedzieć na ten problem i dzięki funduszom unijnym stworzyliśmy program pozwalający dofinansować zakupy, szkolenia oraz działania wspierające sprawne podniesienie poziomu cyfryzacji w JST, czytamy na stronie programu Cyfrowa Gmina.

Cyfrowa Gmina to konkurs grantowy dedykowany wszystkim jednostkom samorządu terytorialnego na poziomie gmin. To środki na cyfryzację urzędów, zakup sprzętu komputerowego dla jednostek podległych, przygotowanie urzędników do pracy z nowoczesnymi technologiami, wsparcie w obszarze cyberbezpieczeństwa oraz szkolenia. Program odbędzie się w trzech etapach. Pierwszy z nich rusza już 18 października. Otrzymanie grantu nie wymaga wkładu własnego. 

{loadmoduleid 1169}

Chcemy, aby pieniądze możliwie jak najszybciej trafiały na konta gmin – dlatego wniosek, jak i cała procedura będą proste i w pełni elektroniczne – zapowiedział minister Janusz Cieszyński. – Z projektu będzie można sfinansować także poniesione już wydatki. Okres tzw. kwalifikowalności wydatków dla projektu to luty 2020 roku – koniec września 2023 roku – dodał.

Udzielone w ramach programu wsparcie powinno byc wydatkowane na jeden z czterech obszarów:

  • Cyfryzacja biur/ jednostek publicznych/ jednostek podległych i nadzorowanych (z wyłączeniem placówek ochrony zdrowia) – zakup sprzętu IT i oprogramowania,
  • Zakup sprzętu IT dla:

    • szkół i placówek specjalnych (dostosowanego do potrzeb) w tym przekazanie przez szkoły sprzętu dla dzieci z rodzin po PGR,
    • domów dziecka, pieczy zastępczej, domów pomocy społecznej,
  • Szkolenia dla pracowników urzędu z obszaru cyberbezpieczeństwa a także zaawansowanych usług cyfrowych,
  • Zapewnienie cyberbezpieczeństwa samorządowych systemów informatycznych.

Szczegóły dotyczące programu dostępne są na stronach gov.pl. Cyfrowa Gmina jest programem w ramach V osi priorytetowej Programu Polska Cyfrowa na lata 2014-2020 –  Rozwój cyfrowy JST oraz wzmocnienie cyfrowej odporności na zagrożenia – REACT-EU.