Photo by SpaceX on Unsplash

Wiemy już. Elon Musk osobiście przedstawił 42 letniego japońskiego miliardera, jako pierwszego kosmicznego turystę SpaceX.

Yusaku Maezawa to 42 letni Japończyk. Od wczoraj jedno z gorętszych nazwisk w google, a to za sprawą jego przyszłej podróży w kosmos. Elon Musk, założyciel SpaceX, przedstawił wczoraj Maezawę jako pierwszego kosmicznego turystę SpaceX i człowieka, który jako pierwszy, nie będąc astronautą, poleci wokół księżyca. Będzie to także pierwsza tego typu podróż od 1972 roku.

Yusaku Maezawa w trakcie prezentacji w SpaceX, zrzut ekranu z audycji TVN24

Maezawa to japoński biznesman, którego majątek szacuje się obecnie na 3 miliardy dolarów. Jest szefem założonej przez siebie w 1998 roku spółki START TODAY CO. Ltd. (co ciekawe, 1 października tego roku firma zmieni nazwę na ZOZO Inc.), właściciela jednego z największych japońskich internetowych sklepów z odzieżą. ZOZOTOWN. 42 latek znany jest także ze swojego zamiłowania do sztuki i sportowych samochodów. Wedle słów Muska Maezawa wpłacił już za swój lot pokaźną zaliczkę, ale ani jej kwota, ani kwota jaką musi on zapłacić za całą swoją przygodę w kosmosie nie została ujawniona.

Zobacz także: Dziś start Falcon Heavy

Maezawa poleci w kosmos dzięki Big falcon Rocket, czyli specjalnie do tego celu projektowanej rakiecie kosmicznej, której koszt budowy sięga 11 milionów funtów. To właśnie BFR wyniesie w kosmos statek, którym podróżował będzie Yusaku Maezawa wokół srebrnego globu. BFR cały czas jest w fazie planowania, a jej start przewidziany jest dopiero na 2023 rok.

Kosmiczni turyści

Pierwszym kosmicznym turystą w historii został Denis Tito, amerykański milioner, który w 2001 roku na pokładzie Sojuz-TM 32 i 33 oraz ISS spędził łącznie 8 dni. Zapłacił za taką przyjemność 20 milionów dolarów. Od tego czasu dołączyło do niego kolejnych sześciu turystów kosmosu, ostatni w 2009 roku. Ceny za loty wahały się od 20 do 40 milionów dolarów. Najdłużej w przestrzeni kosmicznej przebywał w 2007 roku Charles Simonyi, aż 15 dni. Ten amerykański przedsiębiorca węgierskiego pochodzenia powtórzył swoją przygodę w 2009 roku spędzając kolejne 14 dni w kosmosie. Łącznie przygody życia kosztowały go 60 milionów dolarów.

Jeff Bezos to kolejny tuz biznesu, który postanowił zainwestować w turystyczne loty w kosmos. Szef Amazona w 2000 roku założył spółkę Blue Origin, która ma już wkrótce rozpocząć testowe loty skonstruowanych przez siebie rakiet i w najbliższej przyszłości oferować, za cenę od 200 do 300 tysięcy dolarów, cywilne loty w przestrzeń kosmiczną.