Cywilizacja, kultowa gra Sida Meiera, została nominowana do Galerii Sław Gier Wideo. To inicjatywa Muzeum Gry w Rochester.

Cywilizacja (Civilization) to gra stworzona przez Sida Meiera w 1991 roku. Ta turowa strategia pozwala wcielić się we władcę jednego z narodów i poprowadzić go dominacji na świecie. Pamiętam, kiedy zobaczyłem tę grę po raz pierwszy, na komputerze Amiga. To była niemal miłość od pierwszego wrejrzenia. Chociaż graficznie nie była doskonała to jej złożoność, ilość decyzji, które trzeba było podjąć i możliwości jakie dawała w trakcie panowania nad swoim krajem robiła i robi nadal z niej grę wyjątkową, niepowtarzalną, kultową i cudowną. Dotychczas powstało już aż pięć części tej strategii z licznymi dodatkami i na różne platformy plus Beyond Earth, czyli szóstą część cyklu, która jednak swoją akcję przenosi już poza naszą planetę. Teraz Civilization ma szansę na stałe wejść do Galerii Sław elektronicznej rozrywki, już bardziej oficjalnie, ponieważ w nieoficjalnych rankingach gier wszech czasów Civ zajmuje już bardzo wysokie pozycje.

Sid Meier's Civilization
Cywilizacja Sida Meiera nominowana do Galerii Sław Gier Komputerowych

Galeria Sław Gier Wideo to inicjatywa Muzeum Gry w Rochester (The Museum of Play). W ubiegłym roku, w trakcie pierwszej edycji spośród nominowanych do Hall of Fame weszły do niej takie hity jak Doom, Pac-Man, Pong, Super Mario Bros, Tetris i World of Warcraft. W tegorocznej stawce, obok Civilization, na swoją kolej czekają jeszcze Elite, Final Fantasy, GTA 3, John Madden Football, The Legend of Zelda, Minecraft, Nurburgring, The Oregon Trail, Pokemon Red and Green, The Sims, Sonic the Hedgehog, Space Invaders, Street Fighter 2 i Tomb Rider. Wyboru gier, które zostają wyniesione do Galerii Sław dokonuje panel złożony z dziennikarzy, wykładowców i innych przedstawicieli szeroko pojętego przemysłu elektronicznej rozrywki. Tegoroczni finaliści zostaną przedstawieni 5 maja.

Kryteria jakimi kierują się jurorzy to przede wszystkim ponadczasowość gry, jej jej zasięg geograficzny czy wpływ jaki wywarła na przemysł gier.