Pamiętacie Marcusa Hutchinsa? To 23 latek z Wielkiej Brytanii, którego okrzyknięto bohaterem po tym, jak w dość prosty sposób, powstrzymał rozprzestrzenianie się wirusa WannaCry w maju 2017. Właśnie został aresztowany przez FBI.

Atak ransomware WannaCry sparaliżował komputery na całym świecie w maju 2017 roku. Wirus, przed uaktywnieniem się na komputerze ofiary, próbował łączyć się z nieistniejącą domeną o bardzo długiej i dziwnej nazwie*. Kiedy nie uzyskał połączenia szyfrował dysk na komputerze. Zauważył tę prawidłowość Hutchins, który zarejestrował tę domenę i szybko ustawił dla niej serwer, dzięki czemu WannaCry nie rozprzestrzeniał się dalej. Szybko został okrzyknięty bohaterem przez media na całym świecie i kimś w rodzaju internetowego celebryty.

Marcus Hutchins
Marcus Hutchins

Jego sława minęła,bowiem, jak donoszą zagraniczne portale internetowe zajmujące się tematyką cyberbezpieczeństwa, Marcus Hutchins został zatrzymany przez FBI w Nevadzie, w trakcie podróży na konferencję DEF CON. Śledczy federalni stawiają 23 letniemu Brytyjczykowi zarzuty napisania i rozpowszechniania za opłatą złośliwego oprogramowania o nazwie Kronos trzy lata temu. Ot, i taki nieoczekiwany zwrot akcji.

* Zarejestrowana przez Hutchinsa domena to iuqerfsodp9ifjaposdfjhgosurijfaewrwergwea.com