Hasłem takim jak w tytule mógłby się reklamować Troy Hunt, australijski ekspert od bezpieczeństwa w sieci, który prawdopodobnie w swojej bazie ma używane przez Ciebie hasło.

Troy Hunt to Australijczyk, ekspert od cyberbezpieczeństwa, były pracownik Microsoftu. W ostatnim czasie najbardziej znany z tego, że na stworzonej przez niego stronie haveibeenpowned.com znaleźć można bazę danych około 320 milionów haseł, jakie przez lata wypływały z różnych serwisów. W jego osobliwym zbiorze znajduje się około 17 milionów haseł polskich użytkowników i założę się, że znajdziesz tam również swoje.

Troy Hunt
Troy Hunt

 Oprócz haseł na haveibeenpawned.com znajdziesz także bazę adresów email, które wykorzystywane były do rejestracji do różnego rodzaju serwisów. W ten sposób możesz sprawdzić czy i Twoje dane stały się łupem cyberprzestępców i ile Twoich kont krąży teraz po ciemnej stronie sieci. Według statystyk podanych na stronie Hunta jego baza obejmuje prawie 4 miliardy kont skradzionych z 228 serwisów. Najwięcej, bo około 600 milionów pochodzi ze strony, która wcześniej gromadziła już skradzione dane. Na liście wstydu znajduję się jednak wiele innych serwisów, niektóre bardzo znane jak LinkedIn, Dropbox, Daily Motion, Badoo czy MySpace.

Większym szokiem może być jednak dla niektórych osób skorzystanie z wyszukiwarki skradzionych haseł. Szczególnie, jeśli wydawało Wam się, że korzystacie ze skomplikowanego, silnego hasła. Polecam sprawdzenie go w tej bazie i zmianę, szczególnie jeśli jesteście statystycznym użytkownikiem Internetu i korzystacie z jednego hasła do wielu kont.

Wyszukiwarka haseł i komunikat świadczący o tym, że nie jest dobrze
Wyszukiwarka haseł i komunikat świadczący o tym, że nie jest dobrze

 Co robić by się zabezpieczyć? Kilka przydatnych porad podam w jednym z kolejnych wpisów oznaczonych tagiem #cyberbezpieczeństwo.