Avengers: Endgame pobiło rekord otwarcia i jako pierwszy film w historii zarobiło ponad miliard dolarów w ciągu pierwszych pięciu dni wyświetlania w kinach.

Dotychczasowy rekord otwarcia dzierżył film Avengers (a jakże): Infinity War. Przedostatni film sagi zarobił 640 milionów dolarów. Engame przebiło ten wynik, a także oczekiwania analityków, zarabiając 1.2 miliarda dolarów na otwarcie, co czyni obraz braci Russo pierwszym filmem w historii, który przebił tę granicę. W samych tylko Stanach Zjednoczonych także padł rekord, także spychając dotychczasowego rekordzistę – Infinity War – na miejsce drugie. Endgame w USA zarobiło w pierwszy weekend ponad 357 milionów dolarów, przebijając poprzednią część o prawie 100 milionów dolarów. Kolejne rekordy? Proszę bardzo. Poza USA film zarobił na otwarcie ponad 866 milionów dolarów, bijąc w ten sposób dotychczasowy rekord Szybkich i wściekłych 8 z 2017 roku. Endgame to także największe filmowe otwarcie w Chinach w historii. Film zarobił tam 330 milionów dolarów. Ostatnie 10 lat dla Marvel Studios to więc zdecydowanie tłuste lata. Studio zarobiło na swoich filmach prawie 20 miliardów dolarów.

Jednak, co dalej? Ostatni film tzw. 3. fazy, Spiderman: Far from home, wejdzie do kin 5 lipca

Spiderman: Far from home zamknie tzw. 3. fazę filmów Marvel Cinematic Universe, rozpoczętą w 2016 roku obrazem Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów. Co potem? Faza 4. Ale o tym nikt z Marvel Studios nie chce rozmawiać. Kevin Feige, szef studia, zapowiedział w wywiadzie dla ComicBook.com, że na temat przyszłości MCU nie będzie wypowiadał się do czasu zakończenia sprawy z nadchodzącym filmem z człowiekiem pająkiem w roli głównej. Wiemy jednak, że Marvel do 2022 roku ma już zaplanowane aż 9 dat premier kolejnych filmów. Wspominałem o tym w recenzji Endgame, ale przypomnę, że są to 1 maja, 6 listopada 2020, 12 luty, 7 maja i 5 listopada 2021 oraz 18 lutego, 6 maja i 29 lipca 2022 roku.  Spekulacji na temat kolejnych obrazów ze stajni Marvel jest wiele. Te najpopularniejsze to pierwszy solowy film z Czarną wdową, kolejne filmy o przygodach Czarnej pantery, Doktora Strange, Kapitan Marvel, trzeci epizod Strażników galaktyki i Ant-Mana, czy obrazy z mniej znanych światów Shang-Chi, czy The Eternals.