National Aeronautics and Space Administration

NASA ponownie wyśle człowieka na księżyc. Już w 2024 roku.

 Amerykanie chcą wrócić na księżyc. Jeszcze w marcu tego roku administracja prezydenta Donalda Trumpa nakazała Amerykańskiej Agencji Kosmicznej (NASA) przygotowanie takiej misji z datą realizacji na 2024 rok. Na powierzchni księżyca ma tym razem stanąć, oprócz mężczyzny, także kobieta. Aby zrealizować ten cel prezydencka administracja zwróciła się do Kongresu o dodatkowe środki na jego realizację. NASA z planowanego na 2020 rok budżetu ma otrzymać dodatkowe 1.6 miliarda dolarów. W tym celu konieczna będzie korekta ustawy budżetowej na przyszły rok. Ameryka ma wrócić na księżyc w wielkim stylu, a następnie polecieć na Marsa, tak przynajmniej twierdzi na Twitterze prezydent Trump.


Ponowna wizyta amerykańskich kosmonautów na księżycu odbędzie się w ramach misji, która otrzymała nazwę Artemida (Artemis). Jest to nawiązanie do mitologii greckiej w której Artemida piastowała rolę bogini Srebrnego Globu.

 Pierwszym człowiekiem, który postawił nogę na księżycu był Neil Armstrong. Zrobił to w 20 lipca 1969 roku w ramach misji Apollo 11. Dotychczas po powierzchni naturalnego satelity Ziemi stąpało 12 osób. Ostatnim z nich był Harrison Schmitt, a powierzchnię księżyca ostatni opuścił Eugene Andrew Cernan w 1972 roku (przy okazji polecam dokument Netflix na ten temat). Cernan zmarł w roku 2017.

NASA nie zdradziła ile wyniesie koszt misji Artemida. Roczny budżet Amerykańskiej Agencji Kosmicznej to ok. 21 miliardów dolarów.

Powrót człowieka na księżyc to z pewnością amerykańska odpowiedź na chińskie misje jego eksploracji z 2013 i 2019 roku.